O dywan warto dbać regularnie, tym bardziej, że utrzymanie go w czystości może być proste i tanie. Jak to robić? Przedstawiamy garść sprawdzonych metod wywabiania trudnych plam oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów. Delikatne środki pozwolą zachować intensywny kolor i miękką strukturę dekoracji podłogowej.

Wbrew pozorom domowe sposoby na czyszczenie dywanu są równie skuteczne co zabiegi, które wymagają użycia zaawansowanej chemii. Wraz z regularnym odkurzaniem i szczotkowaniem pomagają utrzymać dekorację podłogową w dobrej kondycji, a ta z kolei potrafi całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Dywany sprawiają, że pomieszczenia nabierają przytulności i ciepła. Odpowiednio dobrane do aranżacji, potrafią wydobyć z niej niepowtarzalny charakter, nadać elegancji oraz klasy. O czym warto pamiętać podczas ich czyszczenia?

Regularne odkurzanie – higieniczne podłoże na co dzień 

Dzięki dywanowi nasze stopy zyskują przyjemne oparcie. Właśnie dlatego najczęściej decydujemy się chodzić po nim boso, co dodatkowo przynosi korzyści zdrowotne dla całej rodziny. Chodzenie bez obuwia poprawia krążenie oraz stosowane jest profilaktycznie w przypadku bóli kręgosłupa, ramion czy mięśni nóg. Dzięki temu, że pozwala rozluźnić spięte mięśnie, pomaga nam się zrelaksować.

Dywan przydaje się każdemu. Gdy maluch zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, jego ciało i mięśnie nie są jeszcze w pełni stabilne. Właśnie wtedy najłatwiej o upadek, który może być znacznie przyjemniejszy, jeśli dziecko będzie przebywało na dywanie. W późniejszym czasie nieregularna struktura dekoracji może działać stymulująco na receptory małej nóżki i zachęcać do zabawy bez obuwia. Dlaczego? W stopach znajduje się ponad 70 tys. zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za połączenia między najważniejszymi częściami ciała. To sprawia, że stopy są uważane za jedne z ważniejszych przekaźników bodźców.

Aby nauka i radosne swawole były w pełni bezpieczne, warto zadbać o higienę dywanu. Roztocza, kurz, okruszki po ulubionych ciastkach – to tylko przykłady zanieczyszczeń, które możemy znaleźć w dywanie. Jeśli dodatkowo w domu mieszkają z nami zwierzęta, to zwłaszcza na podłodze nie brakuje ich włosów lub sierści. W takim wypadku codzienne odkurzanie jest niemal nieuniknione. 

Tutaj najlepiej sprawdzi się turboszczotka lub specjalna końcówka do odkurzania dywanów. Warto każde miejsce przejechać nią kilkukrotnie, pod różnymi kątami. W pozbyciu się zalegającego kurzu pomocna może okazać się też metoda sprawdzona przez naszych rodziców i dziadków, a mianowicie trzepanie dywanów. Choć trzepaki rzadko goszczą na współczesnych osiedlach, pamiętajmy o tym prostym i skutecznym zabiegu.

Akcja – reakcja: działajmy szybko, gdy tylko pojawi się plama 

Chcąc zachować estetyczny wygląd dekoracji podłogowej, usuwajmy wszelkie plamy na bieżąco. Błyskawiczna reakcja często pozwala całkowicie pozbyć się zabrudzenia oraz zapobiega pojawieniu się odbarwienia. Jeśli więc po udanej zabawie w dziecięcym pokoju na dywanie wyląduje sok czy herbata, sięgnijmy po ręcznik papierowy i delikatnie przyłóżmy go do runa, bez pocierania.

Dokładne czyszczenie dekoracji warto z kolei wykonać minimum raz do roku. Wyjątek stanowią jasne dywany oraz te znajdujące się w pokojach dziecięcych, które z reguły prane są nieco częściej. Przed rozpoczęciem działania koniecznie sprawdźmy skład dywanu. Nierzadko są one wykonane z bawełny, którą można wrzucić do zwykłej pralki. Dzięki temu usuwanie zabrudzeń nie sprawia większych kłopotów. Podobnie jest z włóknami polipropylenowymi, poliamidowymi i akrylowymi. Niewielki, sztuczny dywan o krótkim runie będzie wyglądał jak nowy, gdy wypierzemy go w pralce w niskiej temperaturze.

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie tekstylia możemy wyczyścić w ten sam sposób. Dekoracje podłogowe różnią się między sobą nie tylko materiałem czy strukturą, ale też rozmiarem i długością włosia. Każdy dywan wymaga więc nieco innego podejścia.

Jak wyczyścić dywan na mokro? 

Na rynku bez trudu możemy znaleźć gotowe preparaty do czyszczenia dywanów na mokro. Do wyboru są odplamiacze w formie płynu, szamponu, aerozolu czy pianki. Zanim jednak sięgniemy po jedno z powyższych rozwiązań, upewnijmy się, że dywan będzie w stanie wyschnąć w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie po umyciu w jego włosiu może zgromadzić się pleśń, a podłoga uszkodzić pod wpływem wilgoci. Dlatego, jeśli to możliwe, rozwieśmy wyprany dywan na świeżym powietrzu do całkowitego wyschnięcia. Unikajmy też chodzenia po nim, a kanapę i inne meble postawmy na miękkim podłożu najwcześniej po 3 dniach od sprzątania.

Jak wyczyścić dywan na mokro? Po zakupie konkretnego środka postępujmy według zaleceń producenta. Zanim zmoczymy cały dywan, warto przetestować preparat na niewielkiej powierzchni, nakładając go w mało widocznym miejscu. Co ciekawe, często te same preparaty można wykorzystać do czyszczenia tapicerki. Niektóre ze środków są przystosowane do użycia wraz z odkurzaczem piorącym, który posiada zbiornik na wodę i detergent. Jeśli w naszym domu znajduje się wiele dywanów i wykładzin, warto w niego zainwestować. Zamiast odkurzacza można wykorzystać również myjkę parową.

Z myślą o planecie

Podczas sprzątania pamiętajmy także o ekologicznych rozwiązaniach. Jak wyczyścić dywan w sposób bezpieczny zarówno dla domowników, jak i środowiska? Sprawdzoną metodą będzie użycie roztworu amoniaku i naniesienie go za pomocą gąbki na dekorację. Wystarczy przygotować 250 ml amoniaku oraz 2 litry ciepłej wody. Pamiętajmy o tym, aby po zakończonym czyszczeniu osuszyć dywan. W razie potrzeby powtórzmy zabieg

Możemy użyć także prostej mieszanki na bazie octu i sody oczyszczonej. Jak wyczyścić dywan z jej pomocą? Wystarczy, że do 0,5 litra wody dodamy 1 szklankę octu i dosypiemy 2 czubate łyżki sody oczyszczonej. Następnie roztwór należy dokładnie wymieszać i przelać do butelki z dyfuzorem. Tak przygotowaną ciecz wystarczy rozpylić na całym dywanie, a po wyschnięciu odkurzyć jego powierzchnię. Przy uporczywych zabrudzeniach warto użyć gąbki, która pomoże wetrzeć preparat w strukturę dekoracji. W przypadku świeżych plam możemy przetestować również roztwór 2 łyżek soli w połowie szklanki octu.

Czyszczenie dywanu sodą, czyli pranie na sucho

Soda zaskakuje swoją funkcjonalnością. Z powodzeniem znajdzie zastosowanie w kuchni przy pieczeniu ciast, ale też w sytuacji, gdy na podłodze pojawi się kilka nieestetycznych plam. Co więcej, czyszczenie dywanu sodą jest proste i nie wymaga stosowania drogich dodatków. Efektem jej działania jest odświeżone podłoże, pozbawione nieprzyjemnych zapachów.

Jak przeprowadzić pranie dywanu na sucho sodą? Wystarczy, że równomiernie posypiemy dekorację białym proszkiem. Dla uzyskania lepszego efektu, możemy przeczesać włosie ręką, aby soda dotarła głębiej w strukturę dywanu. Po kilku godzinach wystarczy odkurzyć całą powierzchnię i gotowe.

A co w sytuacji, gdy nie mamy czasu, a goście pojawią się w naszym domu już za parę kwadransów? Wtedy możemy sięgnąć po płatki mydlane i mąkę ziemniaczaną. Do kilku łyżek rozdrobnionych płatków dodajmy pół kilo skrobi. Dokładnie wymieszajmy składniki i wetrzyjmy je w dywan. Po 30 minutach możemy już odkurzyć dekorację i cieszyć się czystym podłożem.

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Dywany z długim włosiem zapewniają przyjemną miękkość. Z powodzeniem zastępują fotele, poduchy czy pufy do siedzenia. Często to właśnie na takie podłoże przenoszą się dzieci i młodzież, aby oddać się beztroskim zabawom i kreatywnym zajęciom. Wadą bujnego runa jest jednak trudność utrzymania higieny.

Wiele osób zastanawia się, jak wyprać dywan z długim włosiem. Najlepiej rozpocząć od dokładnego odkurzania. Wykonajmy tę czynność dwa razy: z włosem i pod włos. Następnie możemy spróbować wyczyścić dywan na sucho. Oprócz wspomnianej sody, zalecane jest używanie suchego szamponu lub proszku. Jeśli zdecydujemy się sięgnąć po wodę, pamiętajmy, aby szybko wysuszyć dekorację. Utrzymująca się wilgoć wywołałaby nieprzyjemny zapach. Do osuszenia zmoczonej powierzchni możemy wykorzystać suszarkę do włosów z chłodnym nawiewem. Atrakcyjny wygląd długiego włosia pomoże zachować regularne szczotkowanie.

Jak dbać o naturalne włókna? 

Wełniany, jutowy czy jedwabny dywan nie tylko pięknie prezentuje się we wnętrzu, ale też sprawia, że nabiera ono szlachetności i przyjazności. Wełna, wyposażona we właściwości antystatyczne utrudniające wnikanie kurzu, dodatkowo pełni rolę stabilizatora wilgotności powietrza. Podobnie jak juta, skutecznie chroni przed chłodem i tłumi hałasy, dlatego doskonale sprawdza się w dziecięcym pokoju, salonie czy sypialni. 

Dywany jedwabne uważane są za produkt z najwyżej półki. Ich włosie, niezwykle gęste i lekkie, wyróżnia się pięknym połyskiem. Włókna jedwabne słyną też z tego, że nie powodują alergii oraz są odporne na zabrudzenia. Warto więc regularnie dbać o strukturę takich tekstyliów, aby długo zachwycały nas swoją estetyką. 

Jak wyczyścić naturalny dywan? Zrezygnujmy z silnych detergentów, które mogą uszkodzić wełnę, jutę czy jedwab. Zamiast nich wybierajmy delikatne preparaty, przeznaczone do czyszczenia naturalnych włókien. Oprócz sklepowych rozwiązań, z powodzeniem możemy sięgnąć też po domowe sposoby. Wystarczy, że samodzielnie stworzymy roztwór letniej wody z octem, którym spryskamy wierzch dekoracji. Podobnie jak w przypadku prania dywanu na sucho sodą, ocet zniweluje nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy czy mocz czworonożnego pupila, który dopiero uczy się czystości. Do całkowitego usunięcia plamy przyda nam się szeroka gąbka lub miękka szczotka.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanu z uporczywych plam

Korzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej nie zawsze jest koniecznością. Podobnie jak sięganie po gotowe preparaty, które znajdziemy na sklepowych półkach. Sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie dywanu poradziły sobie już wiele razy z rozlaną kawą podczas spotkania z przyjaciółmi czy wtartą przez dziecięce rączki czekoladą. Tradycyjne metody naszych rodziców i dziadków szczególnie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci. Te nie powinny mieć kontaktu z mocną chemią, która w wielu przypadkach może powodować alergię.

Kawa, wino i... wosk ze świeczki 

Następstwem romantycznej kolacji dla dwojga, zorganizowanej w domowym zaciszu, bywa gruntowne sprzątanie. Wino rozlane na dywan czy wosk z przewróconej świeczki może skutecznie zakończyć przyjemny wieczór. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z takimi problemami. 

Do rozlanej kawy czy trunku warto przyłożyć ręcznik papierowy, który wchłonie dużą część płynu. Następnie na dywan w salonie rozsypmy sól, talk czy mąkę ziemniaczaną i poczekajmy kilka godzin. Na końcu pozostaje nam jedynie odkurzyć zabarwiony proszek. Plama na dywanie pochodzi z czerwonego wina? Zanim rozsypiemy skrobię, możemy najpierw polać plamę białym winem, aby rozjaśnić kolor zabrudzenia.

Wosk potrafi za to skutecznie skleić włosie dywanu. W tym wypadku warto poszperać nieco w dziecięcych skarbach i znaleźć bibułę, którą umieścimy na plamie. Następnie powinniśmy przeprasować ją żelazkiem lub skierować na nią ciepły strumień powietrza z suszarki po to, aby ta zaabsorbowała rozpuszczony wosk. W przypadku ciemniejszych dekoracji sprawdzić mogą się też zwykłe, papierowe gazety. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać jedynie te czarno-białe, a nie kolorowe.

Jak wyczyścić dywan z lakieru do paznokci? 

Lakier doskonale wygląda na paznokciach, ale niestety na dywanie nie prezentuje się już tak dobrze. Często aplikujemy go w pośpiechu, wykonując w tym czasie kilka innych czynności. Jeśli zdarzy nam się mały wypadek, w efekcie którego kolor obecny na naszych dłoniach pojawi się również na podłodze, sięgnijmy po bezacetonowy zmywacz. 

Zanim przystąpimy do akcji, przeprowadźmy próbę w niewidocznym miejscu. Jeśli zmywacz przebiegnie test pomyślnie, zwilżmy nim ręcznik papierowy czy wacik kosmetyczny, a następnie przyłóżmy do zaschniętej już plamy. Na koniec oczyszczone włókna warto przemyć ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Błotnista plama na dywanie

Brudne buty po długim spacerze lub zabłocone zwierzęce łapki potrafią doskonale udekorować niejedną podłogę. Z takimi zabrudzeniami muszą radzić sobie zwłaszcza dywany umieszczone w przedpokoju. Na szczęście pozbycie się ich nie jest takie trudne – wymaga jedynie odrobiny czasu. Dlaczego? 

Powinniśmy poczekać na to, aż plama z błota zaschnie. Następnie możemy ją wyszczotkować lub usunąć kawałki brudu odkurzaczem. Jeśli błoto zdążyło pozostawić plamy, to na odkurzoną powierzchnię za pomocą szmatki nałóżmy odrobinę płynu do mycia naczyń, wymieszanego z ciepłą wodą. Po kilku minutach możemy zebrać brudną pianę czystą szmatką. Procedurę powtarzajmy aż do momentu, gdy dywan będzie czysty. 

Guma do żucia i przyklejona czekolada 

Jak usunąć gumę do żucia lub czekoladę, która przykleiła się do włosia dywanu? Wystarczy przyłożyć do plamy kostkę lodu. Ta sprawi, że zabrudzenie stwardnieje i z łatwością pozbędziemy się go za pomocą szpachelki, pilniczka czy tępej strony noża. Podczas wykruszania zachowajmy delikatność, aby nie uszkodzić włókien.

Czym zmyć plamę powstałą po skaleczeniu? 

W domu przebywamy przez dużą ilość czasu, dlatego nietrudno o skaleczenie. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie wyczyścić dywan z krwi. Z czerwoną plamą doskonale poradzi sobie lodowata woda. W przypadku większego zabrudzenia możemy dodać do niej szczyptę soli. Ta przyspieszy schodzenie plamy z dywanu. Następnie różnymi fragmentami mokrej ściereczki należy pocierać włosie, aż do momentu, gdy krew przestanie ją brudzić.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się trudnych plam. W wielu przypadkach tajną bronią, po którą warto sięgnąć, jest mieszanka octu i krochmalu. Z powodzeniem możemy zastosować ją do usunięcia trudnych i ciężkich do usunięcia zabrudzeń. Mieszankę musimy jednak pozostawić na dywanie przez dwie doby, a następnie przetrzeć ręcznikiem i odkurzyć. 

Jeśli nie wiemy, jak wyczyścić dywan bez obaw o stan włókien, zawsze możemy oddać ulubioną dekorację w ręce profesjonalistów. Zanim wybierzemy firmę czyszczącą, dowiedzmy się, jakie metody i środki stosuje. Upewnijmy się również, że w razie problemów zleceniobiorca weźmie odpowiedzialność za ewentualne zniszczenie dywanu. Sprawdźmy także opinie dotychczasowych klientów.

Produkty z artykułu


Dywan Deco Rugs White Concrete
Dywan Deco Rugs White Concrete aranżacja
Nowość

Dywan Deco Rugs White Concrete

od 999 zł




Dywan 170x240 Jute Black
Dywan 170x240 Jute Black aranżacja
promocja
-29%

Dywan 170x240 Jute Black

599 zł849 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 849 zł




Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/