Dobieramy dywan do kanapy salon pełen harmonii

Oprócz niezaprzeczalnej funkcji estetycznej, dywan pełni również wiele ról użytkowych. Salon przyozdobiony dekoracją podłogową nabiera ciepła i przytulności, nawet jeśli urządzony jest w minimalistycznym duchu. Miękkie podłoże pozwala zrelaksować się naszym stopom i sprawdza się jako miejsce zabaw dla dzieci, chroniąc je przed zimnem podłogi lub przypadkowym poślizgnięciem. Podpowiadamy, jaki dywan wybrać do szarej czy zielonej kanapy.

Odpowiednio dopasowany dywan idealnie współgra z meblami wypoczynkowymi. Działa niczym mata akustyczna – pomaga wyciszyć podłogę i wygłuszyć wnętrze. W zależności od faktury i grubości splotu zapewnia zmysłowi dotyku inne przyjemne doznania.

Rozmiar, kolor czy tekstura dywanu w dużym stopniu determinuje wybór pozostałych elementów wyposażenia salonu, które pozostają z nim w bliskim kontakcie. Ten rodzaj dekoracji podłogowej w zestawieniu z pozostałym wyposażeniem może stać się gwiazdą pomieszczenia oraz całkowicie odmienić jego wygląd. Czym warto się kierować przy doborze dywanu do kanapy?


Dywan Deco Rugs White Concrete
Dywan Deco Rugs White Concrete aranżacja

Dywan Deco Rugs White Concrete




Wybieramy rozmiar i kształt dywanu do kanapy

Wbrew pozorom rozmiar dywanu ma ogromne znaczenie w kontekście stworzenia idealnego duetu z kanapą. Dlaczego? Jeśli podłogowa dekoracja będzie mieć zbyt dużą powierzchnię, w znacznej części schowa się pod meblami. Postawienie na niej ciężkich przedmiotów sprawi, że powstaną nieestetyczne wgniecenia, które po czasie trudno będzie usunąć.

Ciekawym rozwiązaniem może być więc zakup dywanu w mniejszym rozmiarze, który ulokujemy w centrum części wypoczynkowej. Taki sposób aranżacji sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy dysponujemy narożnikiem z funkcją spania, który poniekąd ogranicza przestrzeń z dwóch stron. Na niewielkim dywanie stanie wówczas jedynie niski stolik kawowy, który jest stosunkowo lekki. Ewentualne fotele lub pufy zostaną ustawione na podłodze, więc w razie potrzeby będą mogły być swobodnie przemieszczane.

Innym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest zakup dywanu w takim rozmiarze, aby móc wsunąć go delikatnie jedynie pod przednie nogi kanapy. Dzięki czemu nie będzie się przesuwał po podłodze, a dodatkowo uda nam się osiągnąć interesujący efekt wizualny: strefa relaksu automatycznie stworzy jedną, wyodrębnioną całość. 

Urządzając salon, warto na wstępie chociaż ogólnie rozplanować sposób ustawienia mebli. To działanie zdecydowanie ułatwi nam wybór odpowiednich dekoracji, a zwłaszcza ich rozmiaru. Jeśli jednak zakup dywanu kończy tworzenie aranżacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobierając odpowiedni, zmierzyć szerokość naszej kanapy. Warto postawić wówczas na ozdobę podłogi, której boki będą delikatnie wystawać poza obręb mebla, np. po 20 cm z każdej strony.

Jak w takim razie podejść do kwestii kształtu? W tej sprawie panuje większa dowolność. Jeśli chcemy uzyskać spójne połączenie z kanapą, warto dopasować formę dywanu w salonie do innych mebli, które znajdują się we wnętrzu. Okrągłe i kwadratowe dywany, które mają nieco bardziej ozdobny charakter, mogą ciekawie wyglądać w niewielkim pomieszczeniu, leżąc pod stolikiem kawowym. Prostokątne dekoracje z kolei sprawdzą się zarówno w mniejszym, jak i większym rozmiarze. Dodatkowo mogą też optycznie wydłużyć pomieszczenie.

Zachwycające połączenie wzorów i tekstur na dywanie

Decydując o odpowiedniej dekoracji podłogowej, warto wziąć pod uwagę fakt, że desenie i materiały, które obecne są na kanapie, powinny dobrze współgrać z wybranym przez nas dywanem. Chociaż najważniejszym kierunkowskazem jest nasz własny gust, warto trzymać się kilku prostych i pomocnych zasad.

Aranżując przestrzeń wypoczynkową, zadbajmy o przemyślaną, harmonijną kompozycję. Duża ilość wzorów i kolorów może ciekawie ze sobą współgrać i prezentować się oryginalnie w naszym salonie, jednak czasem wywołuje wrażenie chaosu. Pamiętajmy, że kanapa w wielu przypadkach również wnosi wiele różnych zdobień do aranżacji, takich jak kolorowe poduszki czy fantazyjne zaokrąglone zagłówki. Wszystko to w połączeniu z eksplozją deseni na dywanie może nas wizualnie przytłoczyć. Warto więc postawić wówczas na jednolite oparcie dla stóp

Wzorzyste dywany mogą jednocześnie stanowić ciekawy, kontrastowy akcent. Jeśli zależy nam na wyborze właśnie takiej dekoracji, postarajmy się dopasować ją do wykończenia kanapy, ale też pozostałego wyposażenia salonu. Skupienie się na konkretnym motywie przewodnim ułatwi nam podjęcie decyzji o deseniu. Gładka sofa, podobnie jak proste meble w jednolitym kolorze, będą stanowić spójny zestaw z designerskim dywanem, który dodatkowo jeszcze mocniej podkreśli indywidualny charakter pokoju dziennego. Ciekawym wyborem będzie dwustronny model Cream Diamond lub Cream Abstract, który można obrócić na jaśniejszą lub ciemniejszą stronę.

W budowaniu przytulnego klimatu pomogą zróżnicowane tekstury. Dzięki nim aranżacja salonu wyda się pełna i wielowarstwowa, a zmysły będą mieć zapewnioną gratkę. Bosa stopa nie musi stąpać jedynie po miękkiej powierzchni, zwłaszcza gdy mamy dostęp do welurowej kanapy pełnej puchatych i ciepłych poduszek. Wyraźna struktura dywanu z naturalnej juty sprawi, że cała kompozycja nabierze zdecydowanego charakteru.

Jaki dywan do szarej kanapy? Dobieramy kolor 

Planując niebanalne zestawienie tekstur, wzorów i materiałów, warto zadbać również o odpowiednią kompozycję barw. Te mogą doskonale wyodrębnić przestrzeń wypoczynkową, odpowiednio ją doświetlając lub usuwając nieco w cień. 

Postawienie na podobne kolory pozwoli nam szybko dobrać odpowiednią barwę dywanu do mebli tapicerowanych, obecnych w salonie. Zyskamy wówczas pewność, że nasza kanapa oraz dekoracja podłogowa będą ze sobą idealnie współgrać. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zestawienie różnych odcieni tego samego koloru. Monochromatyczny wystrój umożliwi nam swobodną zmianę tekstyliów oraz dowolne uzupełnienie aranżacji roślinami, wzorzystymi poduszkami dekoracyjnymi czy ozdobnymi pledami.

Salon utrzymany w jednej stylistyce kolorystycznej, zwłaszcza jeśli są to ciepłe i neutralne barwy, będzie doskonałym miejscem na popołudniowy relaks z ulubioną książką czy filiżanką herbaty. Świetnie zaprezentuje się w nim tkany na płasko dywan Modern White w odcieniach bieli i beżu.

Wielbiciele ciekawych połączeń kolorów mogą skorzystać ze sprawdzonej metody ich zestawienia, takich jak koncepcja 60-30-10. Jest to jedna z najstarszych zasad projektowania wnętrz, która zakłada równomierne rozłożenie barw w pomieszczeniu. Największą część, czyli zakładane 60%, stanowić powinien kolor bazowy, obecny na ścianach, podłodze czy meblach. Następnie wybieramy barwę dopełniającą, która jest zdecydowanie mocniejsza w porównaniu do bazowej i pojawia się jedynie w 30% wystroju. Ostatnie 10% przeznaczamy na tzw. barwę akcentującą. Może ona wystąpić we wzorach, nóżkach mebli czy lampach.

Niebieski w salonie: jaki dywan do granatowej kanapy? 

Niebieski kolor doskonale sprawdza się w pokoju dziennym, czyli w miejscu, gdzie możemy beztrosko odpocząć, zapominając o całym świecie. Chcąc uwydatnić wszystkie pozytywne cechy tej barwy, warto postawić na klasyczne rozwiązania. Jeśli zastanawiamy się, jaki dywan dobrać do granatowej kanapy, możemy skierować się w stronę ciepłej szarości lub beżu. W ociepleniu aranżacji pomoże dekoracja Mel z uroczymi frędzlami. Ręcznie tkana, będzie stanowić nietuzinkową ozdobę salonu – nie ma bowiem dwóch egzemplarzy o takim samym splocie. Idealnym dopełnieniem będzie biel i jasne odcienie drewna, optycznie powiększające przestrzeń.

Ciekawym rozwiązaniem dla odważnych jest też przełamanie monochromatyczności barw jedynie za pomocą różnych tekstur. Sztywny dywan w tym samym kolorze co miękka kanapa to prawdziwy raj przede wszystkim dla zmysłu dotyku.

Z naturą za pan brat. Jaki dywan do zielonej kanapy?

Zieleń nie bez powodu kojarzy nam się z przyrodą, spokojem i harmonią. Warto przenieść te pozytywne odczucia do swojego salonu i z myślą o nich urządzić strefę wypoczynkową. Tapicerowane meble w butelkowym odcieniu mogą stanowić centrum całej aranżacji. Jeśli wybierzemy z kolei bardziej stonowane wydanie tej barwy, będą dyskretnym bohaterem tła.

Jaki dywan pasuje do zielonej kanapy? Tutaj również dobrze postawić na ponadczasowe kolory, takie jak jasny brąz czy beż, aby uniknąć częstych zmian wystroju. Obok narożnika lub sofy warto umieścić niewielki dywan, na którego powierzchni zmieści się lekki stolik kawowy. Ciekawym wyborem będzie model White Concrete z akcentami żółtego.

Jeśli zależy nam na przełamaniu przyjaznych barw, możemy wprowadzić mocne akcenty w postaci czarnych, metalowych nóżek przy meblach. Dobór wymarzonych wykończeń ułatwi innowacyjny system Creative, oferujący setki przyciągających wzrok połączeń.

Wszystkie odcienie szarości

Szary kolor, podobnie jak biel czy beż, należy do palety neutralnych barw, które stosunkowo łatwo jest zestawić z wszelkimi tonacjami. Popielata czy grafitowa sofa będzie więc stanowić prawdziwe pole do popisu w kwestii wykończenia aranżacji wnętrza. Jeśli nie wiemy, jaki dywan dobrać do szarej kanapy czy narożnika, możemy pokusić się zarówno o jasną dekorację, jak i bardzo ciemną, wpadającą w czerń. Mowa np. o ręcznie tkanym dywanie Jute Black. Do wyboru mamy również wszelkie soczyste kolory i oryginalne wzory. Wszystko zależy od tego, jaki klimat pragniemy uzyskać w sercu naszego domu.

Rodzaj dywanu – jakie materiały sprawdzą się w salonie? 

Salon to przestrzeń, w której zawsze dużo się dzieje. Tutaj odpoczywamy po ciężkim dniu, spotykamy się z przyjaciółmi oraz spędzamy czas z naszymi dziećmi. Nierzadko w domu mieszka również czworonożny przyjaciel, który mocno zaznacza swoją obecność. Wszystko to sprawia, że nasze cztery kąty tętnią życiem, a pokój dzienny staje się centrum codzienności. Warto o tym pamiętać, wybierając odpowiednie meble, ale też tekstylia, i zwrócić uwagę również na praktyczny wymiar tych dodatków. 

Dywany mogą być wykonane z naturalnych lub syntetycznych włókien. Wyróżniają się tym samym różną wytrzymałością i odpornością na zaplamienia oraz odmienną podatnością na zniekształcenia. Te na bazie ekologicznych materiałów wymagają uważnego czyszczenia, ale za to w wielu przypadkach pochłaniają nadmiar wilgoci z otoczenia oraz stanowią dobrą termoizolację. Dla przykładu, wełniany dywan Mel, który w pełni wykonany jest z biodegradowalnych materiałów, ma właściwości elektrostatyczne, co znacząco utrudnia wnikanie kurzu. 

Dywany syntetyczne typu shaggy, z długim i miękkim włosiem, z całą pewnością kuszą swoim ciepłem i przyjemną delikatnością, jednak stanowią również doskonałe miejsce do kumulacji kurzu lub innych zabrudzeń. Ten problem dotyczy zwłaszcza salonów, które często zamieniają się w salę kinową. Na podłodze zbierają się wówczas rozsypane okruszki po zjedzonych wcześniej przekąskach. Na szczególnie częste odkurzanie muszą być także gotowi właściciele psów i kotów.Bardziej praktycznym wyborem dla nich będzie syntetyczny dywan Concrete Ice z krótkim włosiem, który z powodzeniem można wyprać w pralce.

Jeśli przestrzeń obok sofy od czasu do czasu zamienia się w plac zabaw najmłodszych, warto postawić na bawełniany dywan, który w razie potrzeby wypierzemy w zwykłej pralce. Warto pamiętać jednak o tym, że bawełna może się zdecydowanie szybciej zmechacić w porównaniu do innych materiałów, zwłaszcza tych syntetycznych.

Dobierając dywan do kanapy w salonie, należy uwzględnić kilka kwestii. Istotną rolę odgrywa już sam rozmiar i wygląd, ale równie ważne są wrażenia zmysłowe czy wykorzystany materiał. Oryginalne dywany, ręcznie tkane z naturalnych włókien, będą małymi dziełami sztuki na naszej podłodze. Model z kontrastującą bordiurą lub estetycznymi frędzlami nie będzie potrzebował drogich dodatków, by kącik wypoczynkowy prezentował się efektownie.

Ciemna, odporna na rozciąganie juta, a może jasna wełna, świetnie prezentująca się w zestawieniu z drewnem? Tylko od nas zależy, jakie towarzystwo zapewnimy swojemu narożnikowi lub sofie.

Produkty z artykułu

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/