Estetyczna i trwała podłoga odgrywa niezwykle ważną rolę w aranżacji wnętrz. Stworzenie komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni, w której każdy domownik poczuje się swobodnie, ułatwią nowoczesne panele winylowe. Jeśli chcemy, możemy je zamontować sami – wystarczy tylko kilka niezbędnych akcesoriów. 

Praktyczne, wytrzymałe, odporne na zabrudzenia oraz wilgoć – panele winylowe z roku na rok coraz częściej goszczą w naszych wnętrzach. Zachwycają interesującym designem i szerokimi możliwościami wykorzystania, również w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym. 

Montaż paneli winylowych nie jest trudny – poradzimy sobie z nim nawet bez wsparcia specjalistów. Możemy ułożyć je w systemie podłogi pływającej lub przymocować do podłoża za pomocą kleju. Oto kilka praktycznych wskazówek, z którymi samodzielnie wykończymy podłogę w naszym domu.

Gdzie możemy zastosować panele winylowe?

Panele winylowe to niezwykle praktyczny i uniwersalny sposób na wykończenie podłogi. Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci sprawia, że z ich pomocą możemy wykończyć podłogę w każdym pomieszczeniu: nie tylko w salonie, sypialni czy przedpokoju, ale również kuchni czy łazience. Wykonany z polichlorku winylu materiał doskonale sprawdzi się również w przestrzeni biurowej, hotelach, galeriach handlowych oraz innych obiektach usługowych. Zapewniają optymalną izolację akustyczną – dobrze tłumią hałasy i odgłosy kroków. 

Warto jednak pamiętać o tym, że panele winylowe najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje temperatura pokojowa. Lepiej więc nie stosować ich w nieogrzewanych wnętrzach lub miejscach, w których występują wysokie temperatury.

Montaż paneli winylowych: o tym nie możesz zapomnieć

Panele winylowe są dość cienkie, dlatego podczas ich transportu do domu postarajmy się zachować najwyższą ostrożność. Aby uniknąć odkształceń, pamiętajmy również o przechowywaniu ich w pozycji poziomej, w starannie ułożonych stosach na płaskiej powierzchni. Ułożone pionowo mogą się wygiąć, co utrudni ich prawidłowy montaż. 

Zanim przystąpimy do układania paneli winylowych, pozwólmy im zaaklimatyzować się w warunkach panujących w naszych wnętrzach. Po przywiezieniu ze sklepu pozostawmy je na jakiś czas w pomieszczeniu, w którym będziemy je montować. W zależności od wymagań producenta może to być 12, 24 lub 48 godzin. Na rynku dostępne są również panele, które w ogóle nie wymagają tzw. sezonowania, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, najpierw dokładnie zapoznajmy się z dołączoną do nich instrukcją. 

Zadbajmy też o odpowiednie warunki w wykańczanym pomieszczeniu. Najlepiej, gdy przez kilka dni przed, w trakcie oraz po ułożeniu podłogi temperatura w pokoju będzie utrzymywać się w zakresie 18-30°C. Dzięki temu materiał zachowa swoje właściwości. Nie zaleca się układania podłogi, kiedy w pokoju jest mniej niż 15°C. 

Przed rozpoczęciem prac skompletujmy potrzebne akcesoria i narzędzia: miarkę, nożyk do cięcia oraz linijkę, a w przypadku podłóg łączonych z podłożem na stałe – także klej oraz specjalną kielnię do jego nakładania.

Jak przygotować podłoże do układania paneli winylowych?

Rodzaj podłoża, jego jakość i przygotowanie, a zwłaszcza usunięcie nierówności, mają decydujący wpływ na efekt końcowy. Najlepszy rezultat osiągniemy na twardym, płaskim i równym podłożu – bez wybrzuszeń, zagłębień czy spękań. Ważne też, aby było suche i dokładnie oczyszczone z kurzu, pyłu i wszelkich innych drobinek, które mogą utrudnić układanie paneli winylowych.

W niektórych przypadkach po przeprowadzeniu oględzin może się okazać, że także nowa posadzka wymaga wcześniejszego wyrównania za pomocą masy samopoziomującej, wypolerowanej i zagruntowanej. Panele winylowe możemy układać również na starych płytkach podłogowych czy parkietach. W tym drugim przypadku czeka nas nieco więcej pracy: wcześniej trzeba będzie bowiem dokładnie odkurzyć, umyć i odtłuścić powierzchnię, a następnie wyrównać połączenia płytek trwałą masą do wypełniania fug. Często konieczne może okazać się jednak zerwanie starego materiału okładzinowego – zwłaszcza w przypadku wykładzin dywanowych, PVC i innych miękkich pokryć podłogowych, na których w ogóle nie wolno układać paneli winylowych.

Wybierz rodzaj montażu

Wśród paneli winylowych możemy wyróżnić trzy rodzaje montażu: panele klejone do podłogi (układamy je podobnie jak panele laminowane – na piance lub folii), montowane w systemie pływającym (łączenie na click na odpowiednim podkładzie) oraz klejone i układane bezpośrednio na starszej warstwie podłogi. Jak wygląda montaż każdej z tym metod? 

Układanie paneli winylowych: montaż pływający

Układając panele winylowe w systemie podłogi pływającej, nie potrzebujemy kleju ani żadnych innych dodatkowych materiałów – poza podkładem. Poszczególne elementy wygodnie połączymy ze sobą za pomocą specjalnych zaczepów, czyli tzw. systemu click. Montaż pływający wykonamy w trzech krokach:

Krok 1

Przed przystąpieniem do prac wybierzmy odpowiedni podkład pod panele – taki, który wytrzyma obciążenia, będzie miał właściwości antypoślizgowe oraz zapewni optymalną izolację akustyczną. Podkład kładziemy prostopadle do kierunku układania paneli. Zwróćmy uwagę na to, aby między sąsiadującymi ze sobą wstęgami nie zostawiać żadnych wolnych przestrzeni. 

Krok 2

Kolejnym krokiem będzie dokładny pomiar pomieszczenia. Sprawdźmy, czy pierwszy i ostatni rząd paneli ma minimum 5 cm szerokości. 

Ze względu parametry techniczne materiału niektórzy producenci podczas montażu podłogi winylowej nie wymagają pozostawienia dylatacji. Inni rekomendują zastosowanie szczelin o szerokości wynoszącej co najmniej 2 mm w każdym wąskim gardle. Jeśli panele układamy na ogrzewaniu podłogowym, zaleca się ich zwiększenie do min. 5 mm. 

Krok 3

Teraz możemy przejść do montażu paneli. Najlepiej, jeśli będziemy układać je naprzemiennie. W ten sposób uzyskamy ciekawszy efekt, bo unikniemy nagromadzenia zbyt dużej liczby identycznych paneli obok siebie (np. jaśniejszych lub ciemniejszych). Zaleca się przemieszanie paneli z minimum 3 opakowań. Jeżeli nie chcemy, by promienie słońca oświetlały łączenia między panelami, ułóżmy je prostopadle do ściany okiennej. Wszystko zależy jednak od naszych pomysłów na wnętrze – w końcu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby panele winylowe układać np. ukośnie. 

Panele winylowe pozwalają nam na dowolny wybór miejsca rozpoczęcia montażu. Warto jednak, żebyśmy wcześniej zastanowili, jaki sposób będzie dla nas najłatwiejszy. Najczęściej zalecane jest rozpoczęcie układania od tylnego, lewego kąta pomieszczenia, łącząc poszczególne elementy ze sobą za pomocą specjalnych zamków. Do dłuższej krawędzi wcześniej ułożonej deski z pierwszego rzędu przyłóżmy pierwszy panel drugiego rzędu pod kątem 20-30°. Następnie dosuńmy do siebie krótsze krawędzie i lekko poruszając montowanym panelem w górę i w dół, dociśnijmy całość. Gdy panele połączą się ze sobą, usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Kolejne rzędy można układać na wiele sposobów, ale najczęściej jest to przesunięcie jednego pasa paneli w stosunku do kolejnego o ⅓ długości. 

Gdy trzeba będzie przyciąć panele, wystarczy, że użyjemy do tego ostrego noża. Najpierw nacinamy nim wierzchnią warstwę po wcześniej narysowanej linii. Później złamiemy panel, opierając go na krawędzi. 

Układanie paneli winylowych na klej

Panele winylowe możemy również zamontować, łącząc je na stałe z podłożem. Ten sposób jest zalecany w przypadku pomieszczeń wilgotnych oraz wnętrz, w których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Kluczowe będzie jednak idealnie równe podłoże, bez wybrzuszeń i zagłębień. Konieczne jest sprawdzenie stabilności, spoistości i twardości posadzki, jak również jej wilgotności.

Również w tym przypadku podstawowym krokiem będzie wykonanie dokładnych pomiarów pomieszczenia, żeby upewnić się, że pierwszy i ostatni rząd paneli będzie miał min. 5 cm szerokości. 

Zanim zaczniemy kleić, dopasujmy do siebie dwa pierwsze rzędy „na sucho”, a następnie zaznaczmy linią miejsce, na które będziemy nakładać klej lub inny produkt spajający panele z podłożem. Pamiętajmy przy tym, aby wcześniej sprawdzić, jaki grzebień sprawdzi się najlepiej do rozprowadzania materiału. 

Po nałożeniu warstwy spoiwa (zgodnie z instrukcją na opakowaniu), możemy przytwierdzić panele do powierzchni. Nadmiar kleju możemy wytrzeć wilgotną ściereczką. Gdy ułożymy już panele w całym pomieszczeniu, użyjmy specjalnego wałka, który dociśnie podłogę i pozwoli lepiej rozprowadzić warstwy kleju. Ważne, żeby zrobić to nie później niż 30 min po ułożeniu podłogi. 

Montaż paneli samoprzylepnych

Urządzając salon, sypialnię lub kuchnię, możemy też wziąć pod uwagę niezwykle praktyczne i łatwe w montażu samoprzylepne panele winylowe. Można je położyć na dobrze oczyszczonej i równej powierzchni, nawet na starych płytkach lub panelach laminowanych. Jeśli na starej posadzce nie ma większych wybrzuszeń, nie musimy jej nawet zrywać. 

Samoprzylepne panele winylowe to świetny sposób na błyskawiczną metamorfozę pomieszczenia. Układanie można rozpocząć od środka pomieszczenia. Po zdjęciu folii ochronnej z panela, mocno dociśnijmy go do podłoża, kierując nacisk od środka do brzegów. Kolejny rząd możemy przesunąć o ⅓ długości panela. Jeżeli po zakończeniu prac część paneli będzie się odklejać, użyjmy suszarki do włosów i przyciśnijmy poszczególne elementy czymś ciężkim (np. wałkiem).

Samodzielnie czy z fachowcem?

Układanie paneli winylowych nie powinno nastręczyć nam większych trudności. Jeśli jednak nie mamy czasu lub nie chcemy popełnić błędów, wykończenie podłóg zawsze możemy też zostawić fachowcom. W salonach VOX łatwo zamówimy panele winylowe wraz z usługą montażu. Możemy liczyć na pomoc certyfikowanych wykonawców, dzięki którym nasze wnętrza będą się prezentować perfekcyjnie.

Produkty z artykułu


Podłoga winylowa REGA Oak Utah
Podłoga winylowa REGA Oak Utah aranżacja
Nowość
Podłoga winylowa REGA Oak Utah
149 zł



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/