W naszych wnętrzach chcemy czuć się jak u siebie. Czasem jednak czujemy się jak na ruchliwej ulicy, próbie zespołu muzycznego lub imprezie u sąsiadów. Na szczęście istnieją sposoby, by rozkoszować się przyjemną ciszą bez kompleksowego remontu.  

W domu szukamy spokoju, tworzymy dla siebie przytulną przestrzeń do odpoczynku oraz wygodne miejsca, gdzie skupiamy na pracy lub realizowaniu własnych pasji. Nie zawsze jednak możemy czuć się w nich w pełni swobodnie. Wdzierający się z ulicy lub od sąsiadów hałas potrafi być jak intruz, który nie tylko zakłóca chwile relaksu czy koncentracji, ale też potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie na co dzień.

O komfort akustyczny warto zadbać już podczas wykańczania wnętrz, wybierając odpowiednie rozwiązania i materiały. Częściowe wyciszenie mieszkania jest jednak możliwe nawet wtedy, gdy ten etap mamy już za sobą. Oto najważniejsze elementy, które pomogą zaprosić do naszych wnętrz upragnioną ciszę.

WYKAŃCZAMY CICHĄ PRZESTRZEŃ

W skutecznym wyciszeniu mieszkania największą rolę odgrywają ściany i podłogi. Każda dodatkowa warstwa na tych dwóch powierzchniach nieco ograniczy natężenie przedostającego się do wnętrza hałasu. Ważny będzie również wybór odpowiednich materiałów, które zmniejszą pogłos w pomieszczeniu.

Skutecznym sposobem na wyciszenie pokoju będzie system ścienny Kerradeco. Jego izolacyjność akustyczną można porównać z dodatkową warstwą z płyty gipsowo-kartonowej. Płyty możemy zamontować tylko na jednej ze ścian (na przykład tej oddzielającej nas od sąsiadów) lub ozdobić nimi całe pomieszczenie, zestawiając ze sobą panele w różnych odcieniach. Eleganckie połączenie stworzy na przykład głęboki antracyt z kolekcji Stone zestawiony z lekką bielą serii Unicolor – idealnie sprawdzi się przy tworzeniu cichej przestrzeni salonu połączonego z jadalnią.

Do przestronnych pomieszczeń warto dobierać materiały ograniczające odbijanie dźwięku. Nieprzyjemnego echa we wnętrzach pozwolą uniknąć podłogi z miękkiego winylu, które zamiast odbijać, absorbują dźwięk. 

Uniwersalne podłogi winylowe Rigio skutecznie niwelują efekt stukania oraz wygłuszają odgłosy dobiegające z dołu. Ich działanie wzmocnimy za pomocą odpowiedniego podkładu – w zależności od rodzaju może ograniczać dźwięk odbity lub redukować dźwięk transmisyjny, czyli przenoszony przez podłogę pomiędzy piętrami. 

Co z drewnem? Choć jego współczynnik pochłaniania dźwięku nie jest zbyt wysoki, właściwości akustyczne możemy poprawić za pomocą nieco grubszego podkładu. Ważny będzie także sposób montażu: podłoga klejona znacznie skuteczniej wytłumi dobiegający z dołu hałas niż ta pływająca. Dobrze o tym pamiętać, jeśli w salonie lub sypialni marzą nam się naturalne, trójwarstwowe deski

WYCISZENIE MIESZKANIA – JAKIE DRZWI WYBRAĆ?

Do ograniczenia natężenia wpadających do środka dźwięków mogą się też przyczynić odpowiednie drzwi. Największą izolacyjność akustyczną zapewniają przede wszystkim drzwi płytowe z wypełnieniem z płyty wiórowej – pełnej lub otworowej. Oprócz hałasu, zatrzymują również ciepło oraz są wyjątkowo odporne na uderzenia i odkształcenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie drzwi są nieco cięższe od skrzydeł z wypełnieniem z tzw. plastra miodu. Dobrze sprawdzą się w gabinecie czy sypialni, ale już w pokojach dziecięcych lepiej postawić na coś lżejszego. 

Hałas skutecznie redukują również klasyczne skrzydła przylgowe, dokładnie przylegające do futryny. Gdy zależy nam na jak największej ciszy, po obwodzie ościeżnicy możemy również zamontować odpowiednią uszczelkę, która jeszcze skuteczniej zredukuje ilość wpadającego do środka dźwięku.

Drzwi wewnętrzne nie rozwiążą oczywiście problemu dobiegających do środka odgłosów samochodów, tramwajów czy pociągów. W takim wypadku najlepiej będzie zamontować trzyszybowe okna.

CZASEM NIE TRZEBA REMONTU

Dźwięk niesie się i odbija zwłaszcza po pustych pomieszczeniach. By wyciszyć pokój i wytłumić dobiegające z zewnątrz odgłosy, czasami wystarczy dodać do naszych wnętrz kilka nowych mebli lub nieco zmienić ich dotychczasowy układ – zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy lub nie możemy przeprowadzić większego remontu. 

Przy wyciszaniu domu lub mieszkania przydadzą się miękkie, tapicerowane meble: dźwięki pochłonie wyłożony poduszkami przestronny narożnik lub duży fotel. Pomoże również domowa biblioteczka – ustawiony pod ścianą szeroki regał z książkami będzie stanowić akustyczną granicę pomiędzy naszym salonem a mieszkaniem hałaśliwych sąsiadów. W sypialni podobną funkcję spełni wypełniona ubraniami duża szafa. Od dobiegających zza ściany hałasów odgrodzi nas również łóżko z praktycznym regałem lub pochłaniającym dźwięk tapicerowanym wezgłowiem.

Na nasz komfort akustyczny wpłyną również dodatki – zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie różnicę usłyszymy niemal od razu. Oprócz wspomnianych wcześniej dywanów i poduszek zaprośmy do środka grube zasłony, koce i pledy oraz miękkie kosze z jutowej liny. Im więcej dodatków, tym skuteczniej wytłumimy odbijający się od płaskich powierzchni dźwięk oraz ograniczymy nieco natężenie odgłosów dobiegających z zewnątrz.

Nie ma nic gorszego niż hałas zaburzający błogie chwile odpoczynku przy książce lub w gronie najbliższych. Jeśli dosyć mamy dźwięków wiertarki, głośnych rozmów za ścianą lub drażniącej muzyki, to pora wziąć sprawy w swoje ręce i pomyśleć o wyciszeniu mieszkania. Do dyspozycji mamy sporo rozwiązań na osiągnięcie wymarzonego zen – nie wszystkie z metod są drogie i czasochłonne. Czasem drobna reorganizacja pomieszczenia wystarczy, by móc cieszyć się upragnioną ciszą w leniwe popołudnie.

Produkty z artykułu


Panel tapicerowany Regular 1 Soform
Panel tapicerowany Regular 1 Soform aranżacja
Panel tapicerowany Regular 1 Soform
49 zł
+9




Regał szeroki Simple
Regał szeroki Simple aranżacja
Bestseller
Regał szeroki Simple
od 1 419 zł
+0




Skrzydło drzwiowe VOX Silgo+ 10 bezprzylgowe
Skrzydło drzwiowe VOX Silgo+ 10 bezprzylgowe aranżacja
Skrzydło drzwiowe VOX Silgo+ 10 bezprzylgowe
+2




Kosz Bolsa
Kosz Bolsa aranżacja
promocja
-67%
Kosz Bolsa
39 zł119 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 119 zł




Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/