Jak urządzić
mały pokój dla dziecka? niewielkie wnętrze, wiele funkcji
Z roku na rok prywatność zaczyna odgrywać coraz większą rolę w życiu malucha. Warto zawczasu wygospodarować oddzielne pomieszczenie, które zaaranżujemy zgodnie z jego potrzebami i gustem. Podpowiadamy, jak urządzić mały pokój dla dziecka, aby stanowił jego ulubione miejsce.
Każdy maluch potrzebuje bezpiecznej przestrzeni do beztroskiej zabawy, efektywnej nauki i spokojnego snu. Własnego kącika, w którym będzie mógł ustalać zasady, ucząc się samodzielności. Jeśli zostanie właściwie zorganizowany, nawet mały pokój dziecięcy spełni duże oczekiwania. Urządzając go, warto optymalnie wykorzystać każdy skrawek przestrzeni. Dzięki temu stworzymy coś znacznie więcej niż osobną sypialnię.
W maksymalnym wykorzystaniu potencjału ograniczonego metrażu pomagają sprytne meble i funkcjonalne dodatki. Narożna szafa, biurko na kółkach, a może piętrowe łóżko z wbudowanym regałem i mnóstwem miejsca na modułowe elementy? Tylko od nas zależy, jakie rozwiązania wybierzemy, aby pogodzić liczne funkcje w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli narodzi nam się w głowie konkretny pomysł, warto sprawdzić, jak zaprezentuje się w rzeczywistości za pomocą dostępnej online aplikacji VOXBOX.
Pionowa aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku
W poszukiwaniu dodatkowej przestrzeni warto rozważyć modułowe systemy meblowe, które pozwalają sięgnąć wyżej. Udaną aranżację małego pokoju dziecięcego w bloku stworzymy na bazie niezwykle funkcjonalnego, piętrowego łóżka Nest. W zależności od układu pomieszczenia, możemy dobrać lewo- lub prawostronny wariant, aby komfort był na pierwszym miejscu. Praktycznym zastosowaniom podlega już sama barierka tego mebla. Dzięki filcowym organizerom dziecko będzie mieć wszystkie skarby pod ręką, bez konieczności wstawiania oddzielnego stolika nocnego do pokoju.
Wygodny materac na podwyższeniu będzie sprzyjał słodkim snom, a wbudowany regał i schowki pomieszczą ulubione zabawki i książki dziecka. Przestrzeń pod miejscem do spania wykorzystamy zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Najpierw może służyć jako przytulna baza do kreatywnych zabaw, uzupełniona o miękkie koce i poduszki oraz składany materac. Później schowamy tam biurko na kółkach i kontenerek z półkami lub drążkiem, zapewniający wygodny dostęp do ubrań pociechy. W każdej chwili można wysunąć je na środek pomieszczenia, a następnie odłożyć na miejsce, aby niewielka przestrzeń pozostała schludna. Spójny mikroświat będzie rozwijać się razem z dzieckiem.
Zyskać dodatkowe metry pomoże także łóżko Spot Young. Pojemna szuflada pod materacem pomieści masę zabawek i sezonowych ubrań, dzięki czemu będziemy mogli zrezygnować z osobnej komody. Jeśli nasza pociecha zawsze zasypia przy lekturze książeczek, możemy zafundować jej biblioteczkę z miejscem do spania w jednym.
Jako że łóżko stanowi serce prywatnego azylu malucha, warto wyróżnić ścianę, przy której stoi. Wielobarwna tapeta, a może przyjemne w dotyku panele Kerradeco z rysunkowymi stworkami? Skonsultujmy wybór wzoru z dzieckiem. Otoczenie ulubionych kolorów będzie codziennie poprawiać mu humor, wspierając kreatywny rozwój. Nie zapominajmy przy tym, jak dynamicznie zmieniają się upodobania młodych osób. Planując aranżację małego pokoju dziecięcego w bloku, warto stawiać na maksymalnie uniwersalne motywy i rozwiązania, dzięki czemu unika się częstych zmian wystroju.
Modułowe meble, czyli oszczędność miejsca i bogactwo funkcji
Każdy rodzic wie, jak szybko ewoluują potrzeby i gust jego dziecka. Zamiast decydować się na stałą zabudowę, warto więc rozważyć mobilne meble z licznymi możliwościami konfiguracji i personalizacji. Dzięki temu będą mogły dotrzymywać kroku rozwijającemu się maluchowi, towarzysząc mu przez kolejne lata. Niewielka przestrzeń nie będzie wówczas ograniczeniem, tylko inspiracją do wygodnego rozmieszczenia elementów. Z meblami z takich kolekcji jak Reli, Young Users czy Creative z łatwością urządzimy funkcjonalny i piękny pokój dziecięcy, również taki dla rodzeństwa.
Od czego zacząć? Po wyborze łóżka przychodzi czas na decyzję o biurku, przy którym nasza pociecha najpierw bawi się i rysuje, a później odrabia lekcje i uczy się do sprawdzianów. Wygodną przestrzeń do wszechstronnego rozwoju zapewni innowacyjne biurko Transformers. W mobilnych kontenerach znajdzie się miejsce na książki i zeszyty, a wysuwany schowek pod blatem pomoże zorganizować wszelkie drobiazgi i przybory do pisania. Po dodaniu metalowych nakładek na drzwi zyskamy kreatywną bazę dla magnesów, rysunków i notatek. Dzięki płynnie obracającym się kółkom, takie biurko może wędrować po pokoju zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Równie praktyczną bazę do nauki i zabawy pozwoli stworzyć biurko Stige w zestawie z mobilnym kontenerkiem. Wsunięty pod blat, nie zajmie dodatkowego miejsca w małym pokoju dziecięcym i sprawi, że wszelkie przydatne przedmioty będą pod ręką. Drobiazgi, po które nasze pociecha sięga najczęściej, pomieszczą znajdujące się pod blatem szuflady z systemem cichego domyku. Jeszcze więcej rzeczy pozwolą przechować kolorowe skrzynki, przyczepione do oryginalnej drabinki biurka, wykonanej z litego drewna. Aranżację może wzbogacić także okrągłe lustro, tablica korkowa lub metalowa tarcza do gry w darta. Wszystko po to, aby na przestronnym blacie panował porządek, dzięki czemu będzie zawsze gotowy na ułożenie puzzli lub napisanie wypracowania.
Sporo miejsca w małym pokoju dziecięcym pomogą zaoszczędzić także meble z pojemnymi podestami na gumowych kółkach, bezpiecznych nawet dla drewnianej podłogi. Mobilne szuflady można w każdej chwili wysunąć i przetransportować w dowolne miejsce, dzięki czemu nawet sprzątanie po najbardziej szalonej zabawie jest szybkie i proste. Jeszcze więcej przestrzeni do przechowywania zyskamy wraz z nadstawką do szafy, stanowiącą idealne „mieszkanie” dla sezonowych, chwilowo niepotrzebnych ubrań.
W małym pokoju dziecięcym każdy kąt ma znaczenie
Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić mały pokój dla dziecka ze skosami, z pomocą przychodzi szeroki wybór funkcjonalnych, narożnych mebli. Biurko Young Users z praktycznym, czarnym blatem i głębokimi kontenerkami wpasuje się nawet w niewielki fragment przestrzeni, stanowiąc wymarzone centrum zarządzania. Pod spodem znajdzie się miejsce na kosz Cala na papierowe odpady, a spory blat pomieści lampkę Muse II, która dopełni wystrój i sprawi, że nawet wieczorne czytanie będzie w pełni komfortowe.
Dzięki modułowym rozwiązaniom możemy sami zbudować meble, których rozmiar będzie idealnie dopasowany do wysokości ściany „rosnącej” wzdłuż skośnego dachu. Ciekawy kontrast dla biurka po drugiej stronie pokoju stworzy pojemna, narożna szafa. Przestrzeń pomiędzy możemy przeznaczyć na szafki i półki w różnych konfiguracjach, dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
Praktyczne wypełniacze ułatwią utrzymanie porządku wśród zabawek i pudełek z planszówkami, a metalowe nakładki na fronty nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Plansza z planem lekcji, mapa Polski, a może zabawna, geometryczna grafika lub kolorowa baza dla suchościeralnych pisaków i literkowych magnesów? Decyzję podejmijmy wspólnie z maluchem, pamiętając, że w każdej chwili będziemy mogli odmienić wystrój bez konieczności przemeblowania.
Jak urządzić mały pokój dla dziecka? Kreatywnie!
Aby stworzyć funkcjonalną aranżację małego pokoju dziecięcego w bloku lub domu jednorodzinnym, warto sprytnie wykorzystać każdą dostępną powierzchnię. W pomysłowy sposób możemy zagospodarować ściany. Wiszące półki i wieszaki pozwolą zrealizować potencjał wolnego miejsca. Zestawiając praktyczne meble z uroczymi obrazkami zyskamy pewność, że mały pokój dla dziecka jest równie funkcjonalny, co piękny. Nie zapominajmy również o kreatywnym wykorzystaniu wszelkich relingów i drabinek. Szary przybornik Ordo dyskretne wpisze się w każdy wystrój, zapewniając sporo miejsca na drobiazgi bliskie sercu malucha. Aranżację bazującą na meblach Stige świetnie dopełnią z kolei jeansowe organizery z oryginalnymi kieszeniami.
Przytulna atmosfera w małym pokoju dziecięcym
Myśląc o tym, jak urządzić mały pokój dla dziecka, najczęściej skupiamy się na pogodzeniu wszystkich praktycznych funkcji. Warto jednak pamiętać również o atmosferze. To ona wpływa bowiem na poczucie bezpieczeństwa i nastrój naszej pociechy. Przytulny klimat pomogą nam stworzyć przemyślane dekoracje w kolorach sprzyjających wyciszeniu. Na tle pastelowej ściany uroczo prezentować się będzie łańcuch bawełnianych lampek Happy Lights, otulających wnętrze miękką, ciepłą poświatą. Pamiętajmy także o wesołej pościeli i miękkim dywanie, na który z pewnością przeniesie się wiele zabaw.
Nie wahajmy się przy tym wprowadzić ulubionych kolorów dziecka. Choć jego gust szybko ewoluuje, dzięki wymiennym frontom mebli Concept wygodnie odświeżymy motyw, dominujący we wnętrzu. Jeśli nasz potomek ma już jednak mocno określone preferencje, warto zaprosić go do aranżacyjnej przygody i zaprojektować wraz z nim wymarzone wyposażenie pokoju z pomocą innowacyjnego konfiguratora Creative. Można wspólnie zdecydować nie tylko o kolorze i wykończeniach mebli, ale również układzie półek i szafek. Setki możliwości stoi otworem!
Wartą rozważenia alternatywą jest pomalowanie jednej ze ścian na odważny kolor lub obłożenie jej dekoracyjnymi panelami. Graficzne motywy z serii Kerradeco przypadną do gustu lokatorom w każdym wieku. To korzystne rozwiązanie również ze względów praktycznych – wspomniane panele ścienne wygłuszają pomieszczenie, są przy tym odporne na wilgoć i uderzenia. Przyciągające wzrok tło wymaga stonowanych dodatków. Z pomocą przychodzi ponadczasowa kolekcja mebli Simple, która z powodzeniem posłuży również nastolatkowi.
Jak dowodzą powyższe inspiracje, komfortowa przestrzeń dla snu, nauki i zabawy nie musi być duża. Najważniejsze, aby została zaaranżowana z pomysłem. Pamiętamy, że to właśnie we własnym pokoju kształtują się pasje i osobowość dziecka. Zadbajmy więc o to, aby najbliższe otoczenie wspierało kreatywność dorastającego lokatora, ucząc go przy okazji dbania o porządek. Podejmując decyzję o wystroju, nie wahajmy się zapytać malucha o jego zdanie. Pomimo młodego wieku doskonale wie, czego mu trzeba.