Jak urządzić niewielki
pokój młodzieżowy?
mały, ale własny

W okresie dojrzewania szczególne znaczenie odgrywa prywatność. Azyl pełen ulubionych przedmiotów ułatwia nastolatkowi mierzenie się z codziennymi wyzwaniami. Warto więc, nawet pomimo ograniczonego metrażu, wydzielić niewielką przestrzeń na mały pokój młodzieżowy. Podpowiadamy, jak go urządzić, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

Dla każdego nastolatka własny pokój to coś więcej niż sypialnia. Za jego zamkniętymi drzwiami rozwija swoje pasje, pilnie się uczy i spędza czas z rówieśnikami na ulubionych rozrywkach. Takie pomieszczenie nie musi być duże, aby mogło spełniać wszystkie te funkcje. Najważniejsze, aby wyposażenie nadążało za zmieniającymi się potrzebami młodego mieszkańca, a wystrój odzwierciedlał jego kształtujący się charakter.

Urządzanie małego pokoju młodzieżowego ułatwią nam wielofunkcyjne meble z licznymi możliwościami personalizacji. Dzięki nim niewielka przestrzeń przestanie być ograniczeniem, a stanie atutem zapewniającym przytulność. Oto garść wnętrzarskich inspiracji, zebranych z myślą o wyjątkowych wymaganiach dorastających lokatorów.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Wspólnie i z głową!

Pamiętajmy, że pokój młodzieżowy powinien podobać się przede wszystkim jego właścicielowi. Najlepiej więc przedyskutować z nastolatkiem wszelkie rozwiązania, które chcielibyśmy zastosować w jego prywatnej przestrzeni. Tylko wtedy uda nam się w pełni sprostać potrzebom, które nam być może nie przyszłyby nawet do głowy.

Szafki z kolorowymi frontami, panele ścienne Linerio w kolorze głębokiej czerni, a może oryginalne łóżko z drabinką? Zapytajmy dorastającego lokatora, jakie elementy sprawią, że w danym wnętrzu będzie czuł się jak u siebie. Miejmy na uwadze to, co lubi i o czym marzy. Z takimi kierunkowskazami urządzanie małego pokoju młodzieżowego nie będzie aż tak dużym wyzwaniem.

Choć nie ulega wątpliwości, że warto zaprosić dziecko do procesu aranżowania wnętrza, ale nie należy zapominać o tym, jak szybko zmienia się jego gust. Im więcej uniwersalnych rozwiązań zastosujemy, tym mniej zmian będziemy musieli dokonywać wraz z upływem czasu. Spróbujmy więc wybiec myślami nieco w przyszłość i upewnijmy się, że wystrój nie tylko odzwierciedla aktualne oczekiwania nastolatka, ale spełnia również wszelkie praktyczne wymagania.

Kolory, które podkreślą indywidualizm nastolatka

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Przede wszystkim... uniwersalnie! Nie jest łatwo nadążyć za stale zmieniającym się gustem dorastającego dziecka. To, że dzisiaj marzy mu się pokój z czerwonymi czy zielonymi ścianami, wcale nie oznacza, że za rok będzie podobnie. Aby uniknąć ciągłych remontów, lepiej zdecydować się na bardziej wyważone rozwiązanie. Biel, beż, szarość, a może pastelowy odcień błękitu? Stawiając na jasny kolor ścian, stworzymy neutralne tło dla wielobarwnych mebli czy akcesoriów. Dodatkowo powiększymy optycznie przestrzeń, co jest szczególnie istotne podczas urządzania małego pokoju młodzieżowego.

Kompromis w przypadku ścian nie musi oznaczać rezygnacji z obecności ulubionego koloru nastolatka. Najbezpieczniejszą formą wprowadzenia go są łatwe do zmiany detale. Mowa nie tylko o ozdobach i praktycznych akcesoriach, ale również wykończeniach mebli. Jeśli zdecydujemy się na te z kolekcji Concept, w razie potrzeby wymienimy ich kolorowe fronty, odświeżając dominujący odcień w pokoju. Dzięki temu ta sama szafa czy komoda w miarę upływu czasu będzie mogła zyskać aż sześć różnych wcieleń.

Zapomnieć o częstych przemeblowaniach pomoże także kolekcja Young Users. Do prostych, biało-czarnych mebli wygodnie dobierzemy metalowe nakładki na fronty, na przykład z kolorowymi, komiksowymi grafikami lub minimalistycznymi, geometrycznymi wzorami. Nie tylko nadadzą one wnętrzu indywidualny charakteri, ale będą mogły pełnić również praktyczne funkcje. Po przymocowaniu do nich drewnianych magnesów zyskamy poręczne akcesorium do przyczepiania zdjęć i planu lekcji. Furorę podczas wizyty rówieśników zrobi z kolei nakładka z planszą do gry w koszykówkę czy darta.

Centrum dowodzenia: łóżko w małym pokoju młodzieżowym

Podczas urządzania małego pokoju młodzieżowego dobrze pomyśleć o optymalnym wykorzystaniu każdego centymetra przestrzeni. Sporo uwagi warto poświęcić łóżku, które często służy nastolatkom nie tylko do snu, ale również odpoczynku i nauki. 

Sercem pomieszczenia może być rewolucyjne, wysokie łóżko multi z kolekcji Nest, które łączy wygodny materac z praktycznym regałem i miejscem do przechowywania. Dobierając do niego mobilne kontenerki z półkami i filcowe organizery, zapewnimy bezpieczną przestrzeń wszelkim przydatnym przedmiotom. W zależności od potrzeb, takie łóżko możemy zestawić także z wsuwanym biurkiem, tworząc spójny, młodzieżowy mikroświat.

Na połączenie miejsca do spania z miejscem do przechowywania pozwoli również proste, ale funkcjonalne łóżko 4 You fresh. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla nastolatków, którzy lubią czytać lub uczyć się, leżąc na materacu i opierając się o wygodny zagłówek.

Alternatywą dla klasycznego łóżka może być także kanapa z wbudowanym pojemnikiem na pościel. Umieszczona przy ścianie, zajmie niewiele miejsca w pokoju dorastającego dziecka. Przestrzeń pod materacem wykorzystamy zgodnie z własnymi potrzebami. Jeśli dokupimy pojemną szufladę, zyskamy miejsce na zapasową pościel i poduszki lub sezonowe ubrania. Pod maskownicą możemy schować także dodatkowe łóżko dolne, na którym nastolatek przenocuje swojego gościa, gdy konsolowa rozgrywka się przeciągnie. Oszczędzić przestrzeń na oddzielny stolik nocny pozwoli nam przybornik na kółkach, mocowany przy szufladzie kanapy.

Sprytne biurko będzie sprzyjać kreatywności

Obok łóżka, drugim najważniejszym meblem w młodzieżowym pokoju jest bez wątpienia biurko. To przy nim nastolatek poszerza swoje horyzonty i daje upust kreatywności podczas nauki czy twórczych zabaw. W związku z ograniczoną przestrzenią nie musimy wcale rezygnować z dużego, wygodnego blatu. Dowodem na to jest przesuwne biurko Evolve z dwustronnie otwieranymi szufladami i półką z przegródkami. Dzięki zamocowanym kółkom dziecko może je dowolnie przemieszczać. Nasunięte na kanapę, stworzy wraz z nią prawdziwe centrum dowodzenia.

Kompaktowym rozwiązaniem będzie także proste biurko Concept na wysokich, dębowych nogach. Nie tylko nie zabierze dużo miejsca w pokoju, ale pozwoli również zachować porządek wśród przedmiotów, po które nastolatek często sięga. Pod przestronnym blatem znajdziemy dwie pojemne szuflady, wsuwane na ochronnych filcach. Dzięki temu w razie potrzeby można je wygodnie wyjąć i przenieść wraz z zawartością.

Szczególnie dobrym wsparciem w edukacji i rozwijaniu pasji będzie biurko idealnie dopasowane do gustu nastolatka. Blat w odcieniu nude na prostej, metalowej płozie? Szafranowe szuflady ze skórzanymi uchwytami? A może butelkowy korpus na skośnych, dębowych nóżkach? Wraz z samodzielnie skonfigurowanym biurkiem Creative możemy stworzyć niepowtarzalną aranżację przestrzeni.

Meble modułowe dotrzymają kroku zmianom

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał pomieszczenia, nie trzeba decydować się na drogą zabudowę na wymiar. Świetną alternatywą mogą być meble modułowe, których otwarta forma pozwala na dowolną zmianę konfiguracji. Wykorzystując je w małym pokoju młodzieżowym, zapewnimy dziecku idealną ilość miejsca na ubrania, książki czy akcesoria związane z jego hobby. Każdy nastolatek ma przecież wyjątkowe potrzeby.

Meble z kolekcji Stige pozwolą zbudować nowoczesną meblościankę, skrojoną pod wymagania dorastającego lokatora. Drabinka biurka będzie znakomitą bazą zarówno dla pojemnych skrzynek na zeszyty i podręczniki, jak i praktycznych organizerów, które pomieszczą przybory przydatne przy rysowaniu czy odrabianiu lekcji. Z kolei na komodzie równie dobrze mogą stanąć półki regałowe, co szafki jednodrzwiowe, dzięki czemu nastolatek zyska dokładnie tyle otwartych i zamkniętych półek, ile potrzebuje.

Zabawę wystrojem wnętrza wesprze także system Creative. Innowacyjny konfigurator pozwala stworzyć wymarzone meble w zaledwie pięciu krokach. Wspólnie z nastolatkiem wybierzemy pomiędzy kilkunastoma kolorami korpusów i frontów, a także wieloma uchwytami i nóżkami. Sami zdecydujemy również o liczbie i rozmieszczeniu poszczególnych półek czy szuflad.

Sprytne rozwiązania możemy zastosować także w przypadku mebli z kolekcji Young Users. Dzięki ich oryginalnym podestom otrzymamy więcej przestrzeni do przechowywania skarbów bez zajmowania dodatkowego metrażu. Funkcjonalność półek podniesiemy, jeśli uzupełnimy je o dedykowane wypełniacze, na przykład w kształcie kratki. Ułatwią one zorganizowanie płyt czy innych drobnych przedmiotów wartych wyeksponowania.

W małym pokoju młodzieżowym dodatkowego miejsca nigdy dość

Podczas urządzania niewielkiej przestrzeni warto w ciekawy sposób wykorzystać wszystkie możliwe powierzchnie. W małym pokoju młodzieżowym szczególnie dobrze sprawdzą się drzwi Smart, wyposażone w unikalny system śrub. Umożliwiają one wygodne mocowanie dedykowanych akcesoriów, takich jak metalowe skrzynki, filcowe organizery, pojemniki, wieszaki, a nawet lustra.

Wspomniane dodatki uprzyjemnią codzienne życie nastolatka – ułatwią mu utrzymanie porządku i pozwolą znaleźć miejsce na wszelkie podręczne przedmioty. Po powrocie do domu będzie mógł odwiesić na drzwi plecak i pęk kluczy, a przed wyjściem odłożyć na nie słuchawki czy zerknąć na suchościeralny plan lekcji. To nie tylko oszczędność miejsca, ale również oryginalny akcent wnętrza.

Mały metraż pokoju młodzieżowego nie musi być przeszkodą przed stworzeniem wnętrza idealnie dopasowanego do potrzeb i gustu nastolatka. Warto postawić na wielofunkcyjne meble, które będą mogły towarzyszyć dziecku przez lata. Dzięki wymiennym elementom i oryginalnym dodatkom w razie potrzeby szybko nadamy im nowy charakter. Narożna szafa z użytecznymi frontami, mobilne biurko na kółkach, a może łóżko z wbudowanym regałem? Decyzję o wyborze otoczenia, które wesprze niełatwy proces wchodzenia w dorosłość, najlepiej podjąć wspólnie z młodym lokatorem.

Produkty z artykułu


Tablica Slot - zestaw III
Tablica Slot - zestaw III aranżacja

Tablica Slot - zestaw III

549 zł



Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/