Jak przechowywać pościel? porządek w sypialni
Z lnu czy bawełnianej satyny, kolorowa lub jednobarwna. Pościel dba o nasz zdrowy i spokojny sen, a dodatkowo może stanowić dekorację sypialni. Aby jednak poszewki, prześcieradła i pledy dobrze spełniały swoje zadania, warto o nie odpowiednio zadbać – nie tylko na etapie czyszczenia, ale również przechowywania.
Zanurzenie się w pachnącej, czystej pościeli to prawdziwa przyjemność. Niestety podobnie myślą bakterie i roztocza, które chętnie zasiedlają tkaniny, pod którymi śpimy. Nakrywając je dodatkową narzutą, ograniczamy ryzyko pojawienia się niechcianych gości. A co zrobić z pościelą, której aktualnie nie używamy? Odpowiednio ją zabezpieczyć przed kurzem i alergenami. Prawidłowo przechowywana, na długo zachowa swoją świeżość i wysoką jakość.
Przechowywanie pościeli – zacznijmy od dobrej organizacji
Zanim przystąpimy do wyboru najlepszego miejsca do przechowywania pościeli, zróbmy przegląd posiadanych kompletów. Może się okazać, że część z nich już się wysłużyła. Warto też pomyśleć o odświeżeniu długo nieużywanych poszewek. Pamiętajmy przy tym, aby po wypraniu dobrze wysuszyć tkaninę przed schowaniem jej do szafy czy pudełka – w innym wypadku z czasem zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Możemy również sięgnąć po żelazko, aby dodatkowo zdezynfekować pościel.
Gdy już posegregujmy tekstylia, łatwiej nam będzie znaleźć odpowiednią przestrzeń do ich przechowywania. Powinna być sucha i posiadać dobrą wentylację. Aby bielizna pościelowa była stale pod ręką, najlepiej uporządkować ją w sypialni. Jeśli w naszym domu często nocują goście, umieśćmy dodatkowy komplet również w salonie, wykorzystując schowek w kanapie z funkcją spania. Warto także wygospodarować osobną przestrzeń na pościel w pokoju dziecka.
Odpowiedniego przechowywania wymagają także kołdry i poduszki. Zarówno puchowe, jak i syntetyczne nie lubią wilgoci oraz długotrwałego obciążenia. Warto umieścić je w specjalnych pokrowcach na suwak, które dopasowane są do ich rozmiarów. Dzięki temu ograniczymy ryzyko ich zabrudzenia, a jeśli włożymy do środka kilka saszetek z higroskopijnymi granulkami, rozwiążemy również problem nadmiaru wilgoci.
Jak przechowywać pościel w sypialni?
Przechowywanie pościeli w sypialni ułatwi przestrzeń pod łóżkiem. Pojemny schowek znajdziemy m.in. w modelach tapicerowanych oraz tych z kolekcji Creative czy Simple. Sprawdzi się doskonale zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu, kiedy nie możemy pozwolić sobie na zakup dużej szafy. Pod materacem możemy umieścić nie tylko bieliznę pościelową, ale również dodatkowe kołdry i poduszki.
Pościel możemy schować pod łóżkiem, nawet jeśli nasz model nie został wyposażony w skrzynię. Wystarczy jedynie dokupić specjalną szufladę. Ta z kolekcji Nature została wykończona kółkami, dzięki czemu z łatwością możemy ją samodzielnie wysunąć. Równie dużą wygodę zapewnia szuflada Spot Young, którą można umieścić z boku lub z przodu łóżka i zapewnić sobie swobodny dostęp do tekstyliów niezależnie od układu sypialni.
Gdy schowamy pościel pod łóżkiem, nie zapobiegniemy gromadzeniu się na niej kurzu. Aby mieć pewność, że tekstylia zachowają idealną czystość, możemy umieścić je w zamykanych pojemnikach lub workach próżniowych. Komplety poszewek warto przechowywać razem z pasującymi prześcieradłami, dzięki czemu całe zestawy będą gotowe do użycia.
Przechowywanie pościeli w szafie
Gdy zastanawiamy się, jak przechowywać pościel w sypialni, często przychodzi nam do głowy również szafa. Poszewki warto schować za frontem, z którego nie korzystamy codziennie – dzięki temu będą mniej narażone na zakurzenie. Osobną półkę na tekstylia znajdziemy bez problemu w 4-drzwiowym modelu z kolekcji Simple, 4 You czy Creative.
Do mniejszej szafy warto dokupić specjalną nadstawkę, która zapewni brakujące miejsce na pościel. Alternatywą może stać się niewielka komoda z głębokimi szufladami, w której pościel przechowamy razem z ręcznikami i bielizną.
Aby poszewki i prześcieradła zajmowały mniej miejsca, możemy złożyć je w kostkę lub zwinąć w rulon. Zwróćmy jednak uwagę, aby nie były zbyt mocno ściśnięte. Swobodnie przepływające powietrze spowoduje, że tkaniny pozostaną w dobrym stanie przez długi czas. Do uporządkowania pościeli w szafie warto więc wykorzystać wysuwane kosze lub ażurowe pojemniki.
Gdzie schować pościel w pokoju dziennym?
Jeśli nasza sypialnia jest zbyt mała, by przechowywać w niej pościel, nie warto wynosić tekstyliów na strych czy do piwnicy, w których często zmienia się temperatura i wilgotność powietrza. Znacznie bardziej komfortowe warunki dla wszelkich tkanin zapewni domowy salon. Dobrym pomysłem będzie wstawienie do niego szafy lub częściowo zamykanego regału, który posłuży także do przechowywania zastawy stołowej.
Idealnym schowkiem na pościel będzie również skrzynia sofy czy narożnika. Warto pomyśleć o tym już na etapie zakupu mebli wypoczynkowych i wybrać model z pojemnikiem. Jeśli równie mocno zależy nam na funkcjonalności co konkretnej estetyce, możemy zdecydować się na meble modułowe Confii. Każdy element z łatwością dopasujemy do swoich potrzeb. Personalizowane siedziska mogą posiadać nie tylko pojemniki na pościel, ale także rzadko spotykaną funkcję spania.
Dodatkowe miejsce na pledy i poduszki
W dobrej organizacji oraz utrzymaniu porządku w pokoju dziennym pomogą nam również pufy z pojemnikami. Schowki kryją w sobie miękkie podnóżki Cotta, Noel czy Milton. Dzięki nim podczas wieczornego relaksu ciepły pled i poduszka mogą być w zasięgu ręki. Tekstylia przed zakurzeniem zabezpieczy także zamykana skrzynia, która sprawdzi się też jako stolik kawowy.
Przechowywanie codziennie używanych tekstyliów ułatwią nam również lekkie organizery, które w razie potrzeby przeniesiemy do pokoju dziecka czy sypialni. Gratką dla prawdziwych zmarzluchów będą jednak akcesoria, którymi można uzupełnić moduły Conffi. Metalowy kosz bez trudu pomieści wełniany pled, a towarzyszący mu drewniany blat posłuży do odstawienia kubka gorącej herbaty.