Jak prać kołdry, poduszki i koce? higieniczne tekstylia domowe
Sposób, w jaki dbamy o domowe tekstylia, ma ogromny wpływ na to, jak długo nam służą. Pranie w nieodpowiedniej temperaturze lub z użyciem niewłaściwych detergentów może przyczynić się do zniszczenia ulubionej pościeli czy koca. Co oznaczają symbole pojawiające się na metkach? Jak prać kołdrę lub poduszki? Oto porady, które warto znać.
Wełniany pled, bawełniane prześcieradło, poliestrowa poszewka… Nasze domy są pełne tekstyliów, które wymagają indywidualnego podejścia w zakresie pielęgnacji. Jeśli wiemy, jak je prać, suszyć i wietrzyć, nie musimy martwić się o zniszczenie ukochanego kocyka dziecka czy dekoracyjnej poduszki, zdobiącej narożnik w salonie. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby czyszczenia i suszenia miękkich dodatków.
Jak dbać o domowe tekstylia?
Traktowane w odpowiedni sposób, domowe tekstylia odwdzięczą się niezmienionym kolorem i kształtem przez lata. Najlepiej już podczas zakupów zwracać uwagę na informacje zamieszczone na metkach. Szczególnym zainteresowaniem obdarzmy materiał, z którego zostały wykonane dodatki. Niektóre tkaniny są trudne do utrzymania w czystości, a dodatkowo szybko zaczynają wyglądać nieestetycznie, gniotąc się lub tracąc na intensywności barw.
Jeśli zależy nam na posiadaniu higienicznych tekstyliów w salonie czy pokoju dziecięcym, stawiajmy na takie, które szybko wyczyścimy w pralce za pomocą delikatnych detergentów. Dobrym pomysłem może być na przykład wybór poduszek z poszewkami na zamek. Wystarczy je zdjąć i włożyć do pralki, by po kilku godzinach znów cieszyć się przyjemnym dla skóry oparciem.
Niezależnie od wyboru tkaniny, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, dotyczących prawidłowej pielęgnacji. Wśród ogólnych zasad można wymienić unikanie przeładowania pralki i nieprzesadzanie z ilością detergentów. Mokre pranie w miarę możliwości starannie rozwieszajmy i suszmy na świeżym powietrzu. Następnie odpowiednio przechowujmy tekstylia, pamiętając zarówno o skutecznym zabezpieczeniu przed kurzem, jak i właściwej wentylacji.
Symbole prania, suszenia i prasowania – co oznaczają?
Przed wyczyszczeniem poduszki, pościeli lub koca zawsze warto sprawdzić symbole prania. Co oznaczają piktogramy z falującą wodą, przekreślonym kwadratem czy kółkiem? Czytanie metek stanowczo nie należy do zadań z kategorii łatwych. Poniżej rozszyfrowujemy symbole, które najczęściej pojawiają się w zaleceniach dotyczących prawidłowej pielęgnacji ubrań i domowych tekstyliów.
Piktogram dotyczący sposobu prania najczęściej przypomina miskę z falującą wodą. Jeśli znak ten jest przekreślony, jest to jasny komunikat, że danej rzeczy nie wolno prać w domowych warunkach i konieczna będzie wizyta w pralni chemicznej. Często zdarza się też, że przy misce narysowana jest ręka. To informacja o potrzebie wykonania prania ręcznego lub skorzystania ze specjalnego programu w pralce, przeznaczonego dla najdelikatniejszych tkanin.
Na piktogramie zazwyczaj znajduje się liczba, która wyraża maksymalną temperaturę prania. Dodatkowe informacje o sposobie czyszczenia mogą zostać wyrażone za pomocą grubych podkreśleń. Czasem produkt wymaga prania delikatnego (jedna linia) lub też użycia specjalnego programu do wełny, kaszmiru czy jedwabiu (dwie linie).
Jakie jeszcze symbole znajdziemy na metkach? O tym, czy konkretna rzecz nadaje się do wybielania, informuje nas charakterystyczny trójkąt. Jeśli nie jest przekreślony, możemy śmiało dodać do pralki środek zapobiegający żółknięciu i szarzeniu. Kwadrat symbolizuje natomiast zalecany sposób suszenia. Przekreślony czworokąt z wpisanym kołem oznacza, że tekstylia wykonane z tego materiału nie mogą być suszone w elektronicznej suszarce bębnowej. Warto rozwiesić je na dworze i cierpliwie poczekać, aż wyschną.
Powszechnie stosowaną grupą symboli są również te dotyczące prasowania. Co oznaczają? Piktogramy z żelazkiem zwracają naszą uwagę na optymalną temperaturę do bezpiecznego wygładzenia tkaniny. Jedna kropka oznacza prasowanie urządzeniem nagrzanym maksymalnie do 110°C, dwie – do 150°C, a trzy – do 200°C. Z wysoką temperaturą świetnie radzą sobie naturalne materiały, takie jak len czy bawełna.
Co ile zmieniać pościel i w jakiej temperaturze ją prać?
Dodatkiem, który pierzemy szczególnie często, jest pościel. Wiele osób zastanawia się, co ile ją zmieniać, aby cały czas była czysta i pachnąca. Zdaniem mikrobiologów poszewki, na których śpimy warto prać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Jeśli jednak wśród domowników są alergicy, najlepiej powtarzać tę czynność nawet co tydzień.
Pomocne w utrzymaniu przyjemnego zapachu posłania może być również wietrzenie pościeli. Ten prosty zabieg sprawi, że pozbędziemy się roztoczy i wirusów. Regularne strzepywanie pozwoli nam z kolei usunąć sierść zwierzaków czy resztki jedzenia.
W jakiej temperaturze najlepiej prać pościel? Poszewki z bawełny lub innej wytrzymałej tkaniny można prać w temperaturze od 60°C wzwyż. Te wykonane z satyny lub kory warto czyścić w nieco niższej temperaturze, natomiast pościel flanelowa powinna być prana w maksymalnie 40°C. Jedwabne poszewki zaleca się z kolei namoczyć w chłodnej wodzie, a następnie delikatnie nimi poruszać, unikając wykręcania.
Zdrowy sen. Jak prać kołdrę?
Regularnego czyszczenia wymagają nie tylko poszewki, ale również same kołdry. Jak często należy je prać? Najczęściej wystarczy robić to raz na 3–4 miesiące. Gruba, rozłożysta kołdra nie zawsze zmieści się w domowej pralce. Czasami wypełnienie, z którego została wykonana, wymaga także użycia profesjonalnych środków. W takim przypadku warto rozważyć czyszczenie chemiczne i zaufać ekspertom.
Aby zapewnić sobie maksymalnie higieniczne posłanie, warto przemyśleć również dobór samego wkładu do łóżka. Zarówno w przypadku alergików, jak i osób ceniących komfortowy wypoczynek świetnie sprawdzi się materac Hilding. Zbudowany z czterech pianek o zróżnicowanej twardości, idealnie dopasowuje się do krzywizny ciała. Jest antyalergiczny, a dodatkowo wchłania dużą ilość wilgoci z otoczenia, co pozwala stworzyć optymalne warunki do odpoczynku.
Higieniczne oparcie. Jak prać poduszki?
Idealnym dopełnieniem wygodnego, antyalergicznego materaca będzie poducha Hilding w ergonomicznym kształcie. Wykonana jest z materiału, który likwiduje roztocza i zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a tym samym hamuje tworzenie się pleśni. Jej pokrowiec z łatwością wypierzemy w domowej pralce.
O łatwozdejmowalnych poszewkach warto pamiętać również w przypadku tekstylnych dekoracji do salonu. Abyśmy mogli z łatwością je wyczyścić, nie muszą być wykonane jedynie z bawełny. Przykładem jest poduszka Telo uszyta z akrylu, który swoim wyglądem przypomina dzianinę robioną na drutach. Jej trójwymiarowa poszewka może być często prana ręcznie w zimnej wodzie.
Przytulny i czysty pled. Jak prać koc?
Pled, który chroni tapicerkę kanapy, warto od czasu do czasu wytrzepać, aby pozbyć się z niego resztek jedzenia czy sierści czworonoga. Jak prać taki koc? W przypadku braku większych zabrudzeń wystarczy raz w miesiącu włożyć go do pralki i ustawić program zgodny z zaleceniami zamieszczonymi na metce.
Jeśli jednak wszywka jest nieczytelna albo zagubiła się po latach użytkowania, warto zdać się na uniwersalne zasady dotyczące prania koców. W większości przypadków pledy powinny być traktowane z taką samą delikatnością jak wełniana odzież czy delikatne tkaniny. Dobrym nawykiem jest więc czyszczenie ich w temperaturze, która nie przekracza 40°C.
Trzepanie, wietrzenie – co jeszcze służy pościeli?
Wiemy już, w jakiej temperaturze prać pościel, aby ta posłużyła nam przez długi czas, a dodatkowo cieszyła oko swoją estetyką. Warto pamiętać jednak o tym, że małe, codzienne rytuały mogą w jeszcze większym stopniu wpłynąć na jej wygląd, zapach oraz trwałość.
Dobrym nawykiem jest codzienne wietrzenie pomieszczeń. Jeśli pogoda nie pozwala na wyłożenie pościeli na zewnątrz, wystarczy otworzyć okno na oścież i położyć kołdrę w pobliżu. Miękkie koce możemy też regularnie trzepać na dworze.
Przed praniem pościeli pamiętajmy o odwróceniu jej na drugą stronę oraz zapięciu zamka lub guzików. Taki prosty zabieg pozwoli ochronić kolor przed nadmiernym blaknięciem oraz umożliwi dokładne wypłukanie poszewek.
Generalne porządki. Jak wyprać kanapę?
Gdy już czyścimy poduszki i pierzemy pled, warto zadbać też o kanapę, na której się one znajdują. Dopiero wtedy skutecznie pozbędziemy się kurzu, roztoczy i okruchów z domowych tekstyliów. Łatwiej nam będzie także utrzymać ulubiony mebel wypoczynkowy w doskonałym stanie.
Chcąc uniknąć dużego sprzątania, warto zadbać o to, aby na kanapie nie utrzymywały się małe zabrudzenia, takie jak resztki jedzenia czy piasek z psich łapek. Starajmy się często odkurzać siedziska, a dodatkowo szybko reagować na powstanie ewentualnych plam. Może przydać się wilgotna ściereczka i rolka do ubrań na bazie samoprzylepnej taśmy.
Jak wyprać kanapę, narożnik czy fotel? Wiele zależy od rodzaju zabrudzenia oraz tkaniny tapicerskiej, którą został pokryty mebel. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny preparat czyszczący, stworzony z myślą o konkretnym rodzaju obicia. Dla przykładu, welurowi służy szczotkowanie oraz delikatne pianki i proszki. Zanim przystąpimy do pracy i zabierzemy się za usuwanie zabrudzenia z kanapy, sprawdźmy wybrany detergent na małym fragmencie materiału.
Ściereczki, obrusy, zasłony – jak dbać o pozostałe tekstylia domowe?
Domowe tekstylia to nie tylko mięsiste pledy i miękkie poduszki. W naszych czterech kątach znajduje się mnóstwo różnego rodzaju materiałowych dekoracji – od zasłon po obrusy czy też praktyczne ściereczki, które jednocześnie stanowią ozdobę kuchni.
Sposób pielęgnacji tego typu dodatków także należy dopasować do rodzaju tkaniny, z której zostały wykonane. Firanki z delikatnych włókien warto prać ostrożnie, wybierając specjalny program z niską temperaturą oraz małą liczbą obrotów. Przed włożeniem do bębna możemy złożyć je w kostkę oraz umieścić w ochronnej poszewce lub worku, podobnie jak postępujemy z bielizną osobistą.
Grube zasłony doskonale zaciemniają pomieszczenie. Aby prezentowały się estetycznie przez długi czas, należy upewnić się, że wybieramy prawidłową temperaturę oraz program ich prania. Pamiętajmy o suszeniu wyczyszczonego materiału w pozycji pionowej, najlepiej na karniszu, dzięki czemu unikniemy nadmiernego odkształcenia. Okienne dekoracje warto prać przynajmniej raz na kwartał.
Co z tekstyliami, których używamy na co dzień przy domowym stole? Bawełniane ściereczki możemy prać w takim samym programie co bawełnianą pościel. Wysoka temperatura służy także lnianym obrusom i serwetkom. Decydując się na dodatki z naturalnych surowców, mamy pewność, że podczas ich czyszczenia pozbędziemy się wszelkich wirusów i bakterii, a struktura tkanin pozostanie nienaruszona.
Ozdobne ściereczki potrafią nie tylko doskonale wyglądać, ale też posłużyć np. do ochrony pieczywa przed zeschnięciem czy osuszenia wilgotnego naczynia. Tekstylia te mają ciągły kontakt z żywnością, dlatego warto regularnie je prać, używając do tego odpowiednich środków zgodnych z zaleceniami producenta. Jeśli zależy nam na tym, aby pozbyć się bakterii z powierzchni, możemy sięgnąć po tradycyjne żelazko. Wysoka temperatura skutecznie poradzi sobie z zarazkami.