Jak rozmieścić i powiesić
obrazy na ścianie?
sztuka w czterech kątach

Obrazy w każdym pomieszczeniu mogą stanowić doskonałą dekorację, podkreślającą styl danego wnętrza. Od tego, jak będą prezentować się na ścianie, zależy czy wprowadzą ład i harmonię, czy też sprawią, że w domu pojawi się kontrolowany chaos. Jak powiesić obraz, aby stał się prawdziwą ozdobą, a domownicy i zaproszeni goście z łatwością mogli go podziwiać? 

Nad kanapą, przy schodach, a może nad łóżkiem w sypialni? Obrazy z pewnością dopełniają wystrój wnętrza, skutecznie zapełniając puste i nudne przestrzenie. Pozostaje pytanie, jak je wieszać? Złotą zasadą wyznawaną przez większość znanych galerii dzieł sztuki jest tzw. optymalna wysokość 1,5 metra. Zakłada ona, że środek płótna powinien znaleźć się ok. 150 cm nad podłogą, czyli mniej więcej na poziomie linii wzroku. Okazuje się jednak, że ta reguła nie do końca może sprawdzić się też w prywatnych mieszkaniach. Sprawdziliśmy dlaczego.

Jak rozmieścić obrazy na ścianie? Zacznij od planu

Pusta i jeszcze niezagospodarowana ściana to idealne miejsce do zawieszenia obrazów. Kompletowanie wymarzonej galerii warto jednak rozpocząć od planowania i ustalenia, w jaki sposób będzie ona wyglądać po zawieszeniu dekoracji. Na początku zastanówmy się, ile ramek chcemy na niej umieścić oraz jakiej powinny być wielkości. Te informacje pozwolą nam znacznie zawęzić kryteria poszukiwań i ułatwią zakupy. 

Ścianę, na której znajdują się już ślady po gwoździach, można ponownie wykorzystać, wieszając nowe grafiki w tym samym miejscu lub też zdecydować się na zupełnie nowy układ. Jeśli chcemy uniknąć ponownego wiercenia, możemy zdecydować się na zawieszenie obrazów za pomocą samoprzylepnych gwoździ czy rzepów. Swobodna, a może ściśle zaplanowana kompozycja? W przypadku sztuki nie ma złych odpowiedzi. Kierujmy się własnym gustem, łącząc ze sobą obrazy botaniczne z motywami roślinnymi czy też pełne barw i różnorodnych faktur graficzne komiksy.

Wybierając grafikę, warto zwrócić uwagę na to, jakie treści przedstawia. Wbrew pozorom jest to niezwykle istotne, ponieważ obraz jest elementem wyposażenia naszego domu, na który będziemy codziennie patrzeć. W niektórych sytuacjach to właśnie on buduje prawdziwy charakter danego wnętrza i odpowiada za cały efekt.  

Obraz dopasowany do wnętrza 

W zależności od indywidualnych upodobań, ściany naszego domu mogą przyozdabiać akty, krajobrazy, portrety czy obrazy abstrakcyjne. Na szczęście dekoracje możemy zdecydowanie łatwiej i szybciej wymienić niż meble, jednak nie oznacza to, że ich wybór możemy pozostawić losowi.

Główny motyw danego obrazu definiuje lub podkreśla charakter danego wnętrza. Dlatego w sypialni świetnie sprawdzą się spokojne obrazy, utrzymane w czarno-białej kolorystyce, które nadadzą wnętrzu elegancji lub stonowane grafiki z motywem roślinnym. Te drugie będą stanowić idealne dopełnienie sypialni, w której znaleźć można rattanowe lampy czy drewniane meble. 

W salonie lub innej, dużej przestrzeni swoje zastosowanie mogą znaleźć kontrastowe obrazy. Przeciwieństwo może przejawiać się w kolorach i zestawieniu czerni z bielą lub też wprost przeciwnie: w mocnych i intensywnych barwach. Takie grafiki można zawiesić np. nad sofą, stołem czy też pokaźnym, funkcjonalnym kredensem

Szukając idealnego obrazu do swojego domu, zwróćmy uwagę na dominujący kolor. W zależności od naszych potrzeb może on idealnie stapiać się z tłem lub też mocno się wybijać. Jasne, stonowane barwy dodadzą wnętrzu elegancji i wyciszenia, natomiast grafika w żywych kolorach sprawi, że wnętrza wypełnią się energią.


Grafika Seaplant I
Grafika Seaplant I
119 zł



Wieszanie obrazów – z ramą czy bez?

Wbrew pozorom ogromny wpływ na prezentację obrazu ma też jego rama. To ona oddziela grafikę od ściany i jednocześnie stanowi dodatkowy element, który może dodawać elegancji lub też tworzyć pewnego rodzaju przełamanie pomiędzy barwami w pomieszczeniu. 

Najpopularniejsze ramy to te w kolorze czarnym, białym (szczególnie w przypadku obrazów z motywem dziecięcym), złote czy te w odcieniach drewna. Osoby, które boją się samodzielnie wybrać odpowiednią oprawę, mogą zdecydować się na taką, która koresponduje z odcieniem mebli lub też innych dekoracji obecnych w pomieszczeniu.

Aranżując przestrzeń naszego domu, warto zwrócić również uwagę na obrazy bez ramek. Takie grafiki najczęściej sprawiają wrażenie niezwykle lekkich i dodają wnętrzu delikatności. Jeśli zdecydujemy się na obraz z nowoczesną grafiką, możemy być pewni, że płótno bez ram nada wnętrzu charakteru.

Na jakiej wysokości wieszać obrazy? 

Wysokość, na której zostaną powieszone obrazy w naszym mieszkaniu, warto dopasować do średniego wzrostu mieszkańców – tak, aby dekoracje zawsze znajdowały się na linii wzroku. Możemy wziąć pod uwagę również położenie mebli znajdujących się bezpośrednio pod obrazem i zawiesić dekorację na poziomie minimum 20 lub 30 cm nad nimi. 

Nieco inaczej wygląda kwestia zalecanej wysokości w przypadku pomieszczeń służących do relaksu czy wypoczynku. Tutaj, grafika, która zawiśnie na wprost kanapy lub wygodnego fotela, powinna znaleźć się na linii wzroku osoby siedzącej. W takiej sytuacji warto, aby płótno zostało stosownie obniżone i dopasowane do potrzeb domowników. 

Zupełnie innymi prawami rządzą się nietypowe wnętrza. Na jakiej wysokości wieszać obrazy w niskim pomieszczeniu? Wbrew pozorom odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy znaleźć punkt wyznaczający połowę wysokości ściany i dokładnie w tej pozycji przymocować obraz.

Domowa galeria obrazów – stwórz swoją kompozycję

Na ostateczny wygląd ściany pełnej obrazów, ogromny wpływ ma również sposób ich ułożenia. Jak wieszać obrazy, aby cała kompozycja wyglądała spójnie i estetycznie? Dobrym punktem odniesienia przy tworzeniu własnej, domowej galerii obrazów jest rozwiązanie zaproponowane przez amerykańskich stylistów. Brzmi ono: „57 inch to the center”, co w naszych realiach oznacza, że obraz lub środek kompozycji składający się z kilku grafik, powinien znaleźć się na wysokości 145 centymetrów, licząc od podłogi. 

Kiedy już wiemy, gdzie powinien znajdować się środek kompozycji, czas przemyśleć układ jej poszczególnych elementów. Zwolennikom minimalizmu do gustu może przypaść prosty rozkład obrazów, gdzie tworzą one wspólnie geometryczny kształt kwadratu lub prostokąta. W takim układzie możemy zestawić ze sobą zarówno dwa, trzy, jak i wiele więcej dzieł. Ważne jednak, aby ich ramy w pionie i poziomie były ze sobą zrównane. Dzięki temu stworzymy symetryczną kompozycję, która będzie sprawiać wrażenie, że wybrane przez nas obrazy tworzą jedną, dużą całość. Podobny efekt uzyskamy, rozmieszczając obrazy tak, aby lewa i prawa strona były swoim lustrzanym odbiciem, a środek kompozycji był środkiem centralnego obrazu.

Pomocne przy wieszaniu obrazów okaże się także wyznaczenie linii, względem której będziemy umieszczać kolejne elementy. Może być ona granicą, na której znajdą się wszystkie dolne lub górne krawędzie dekoracji albo przechodzić przez ich środek. Zamiast jednej, możemy obrać też dwie linie, które wyznaczać będą dolną i górną granicę dla całej kompozycji.

Przeciwieństwem dla porządku i prostych linii będzie eklektyczne rozmieszczenie obrazów na ścianie. To rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się eksperymentować z wnętrzem i lubią, kiedy coś się w nim dzieje. Ustawienie to z pozoru przypomina nieułożoną rozsypankę, jednak taki sposób rozmieszczenia ramek nie jest przypadkowy.

Jak powiesić obraz bez wiercenia?

Jednym z rozwiązań problemu zawieszenia obrazu bez potrzeby używania gwoździ jest użycie rzepów lub samoprzylepnych haków. Sposób montażu tego typu akcesoriów jest bardzo prosty. Wystarczy odkleić samoprzylepny pasek i przykleić hak lub rzep do ściany, a następnie powiesić na nim obraz lub inną dekorację. W zależności od rozmiaru haczyka może on wytrzymać dowolne obciążenie, nawet takie wynoszące 3 kg. 

Na rynku znaleźć można również samoprzylepne gwoździe, które utrzymują przedmioty o wadze 4 kg. Większość z nich można przymocować do gładkich powierzchni, takich jak kafelki, ale też do metalu, tapety czy tynku. W przymocowaniu niewielkich ramek pomogą nam również dyskretne wieszaki do ceramiki, wykorzystujące dwustronną taśmę.

Domowa galeria bez zobowiązań

Niezależnie od tego, jaki sposób ułożenia obrazów wybierzemy, pamiętajmy o tym, że  domowa galeria ma spełniać przede wszystkim nasze potrzeby. Rozmieszczenie ramek, kolory czy motywy znajdujące się na grafice tylko podkreślą indywidualny styl i charakter naszego domu. Nie musimy więc sztywno trzymać się zasad umieszczonych w poradnikach ani chodzić po domu z metrówką, odmierzając magiczne 145 cm. Warto jednak inspirować się powyższymi rozwiązaniami, które mogą stanowić doskonałą bazę do tworzenia własnych kompozycji.

Produkty z artykułu

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/