Z biegiem lat dowiadujemy się coraz więcej o sobie i o tym, jak lubimy mieszkać. Pokój dla seniora powinien być więc jak najlepiej dopasowany do potrzeb i upodobań przyszłego lokatora. Wygodna przestrzeń umożliwi oddanie się własnym pasjom oraz spokojny relaks. Jak urządzić pokój dla babci czy dziadka? Podsuwamy wskazówki.

Życiowa dojrzałość często wiąże się z tą wnętrzarską. Warto z niej czerpać, tworząc aranżację pokoju dla starszej osoby. Miłośnik książek może nie wyobrażać sobie swojej codzienności bez wygodnego fotela z podnóżkiem, a wielbiciel spotkań towarzyskich – bez podręcznego stolika z szufladami, w których umieści ulubione gry. Choć nie ma jednego przepisu na funkcjonalną przestrzeń dla seniora, istnieje szereg porad, którymi warto się kierować.
 

Jak urządzić pokój dla seniora? Zacznijmy od komfortowej podstawy


O domowych wnętrzach warto myśleć holistycznie, począwszy od podłogi. W pokoju seniora szczególnie dobrze sprawdzi się naturalna deska z matowym wykończeniem, które zadba o bezpieczeństwo, utrudniając poślizgnięcie. Miła i ciepła w dotyku posadzka zapewni przyjemne doznania stopom. Warto wykończyć ją klasycznymi białymi listwami przypodłogowymi, które będą korespondować ze stolarką drzwiową. Udanym wyborem będzie model drzwi z kolekcji Modus z dobrze widoczną, kontrastującą krawędzią skrzydła, która dodatkowo stworzy ciekawy akcent dekoracyjny. Codzienny komfort podniesie ergonomicznie wyprofilowana klamka lub wygodny uchwyt przy przesuwnych drzwiach.

Zwróćmy uwagę również na odpowiednie wykończenie ścian. Warto pomalować je na jasne, neutralne kolory, które będą sprzyjać wyciszeniu i relaksowi. Mowa np. o ciepłym beżu, szarości czy bieli. Barwy te dodatkowo optycznie powiększą pokój dla seniora.

Do wydzielenia konkretnych stref w pomieszczeniu mogą posłużyć nam dekory i struktury. Panele lamelowe, występujące w różnych szerokościach i odcieniach, zadbają przy okazji o wyciszenie przestrzeni. Ponadczasową ozdobą będą także panele dekoracyjne Kerradeco z botanicznym lub geometrycznym motywem. Ich powierzchnia jest wytrzymała i łatwa w czyszczeniu.
 

Aranżacja pokoju dla starszej osoby – wybieramy bezpieczne i wygodne meble


Wnętrze, w którym zamieszka senior, musi spełnić wiele funkcji. Najczęściej będzie stanowić jednocześnie sypialnię i pokój dzienny. Wybierając wyposażenie, postarajmy się więc, aby wszystkie elementy harmonijnie ze sobą współgrały i pomagały w codziennym funkcjonowaniu. Bryły uniesione na wysokich nóżkach ułatwią utrzymanie porządku w pokoju. Ważne podczas korzystania z mebli okażą się również zaokrąglone krawędzie, ergonomicznie wyprofilowane uchwyty oraz system cichego domyku.

Istotną rolę w aranżacji pokoju dla starszej osoby odgrywa komfortowe łóżko o dużej powierzchni spania. Wygodę zapewni odpowiednio wysoki model, który nie będzie powodował nadmiernego obciążenia kręgosłupa przy wstawaniu z posłania. Wygospodarujmy także przestrzeń na stolik nocny. Podręczny blat sprawdzi się jako miejsce do okładania okularów, książki czy szklanki z wodą.

Emerytura to często czas rozkwitu życia towarzyskiego. W pokoju dla babci lub dziadka przyda się więc wygodna kanapa, która pozwoli przyjmować licznych gości. Wspólny relaks uprzyjemni sofa z szerokimi podłokietnikami, a kanapa wyposażona w kieszenie ułatwi dodatkowo przechowywanie drobnych przedmiotów. Warto dokupić do niej puf, który posłuży za podnóżek, odciążając zmęczone nogi podczas odpoczynku.
 

W niewielkim pomieszczeniu sofę może zastąpić ponadczasowy fotel Fint z podnóżkiem i wysuwanym siedziskiem. Regulowane oparcie pozwoli dopasować kąt nachylenia fotela do potrzeb seniora. Mebel może pełnić również funkcję schowka. W jego tylnej części znajduje się miejsce do odłożenia gazety czy poduszki. Zadbajmy o to, aby dojrzały lokator miał do dyspozycji także stolik kawowy. Model z kolekcji Nature można wyposażyć w funkcjonalne szuflady, które po wyjęciu będą pełnić funkcję solidnych pojemników. Senior będzie mógł zorganizować w nich często używane przedmioty związane ze swoimi pasjami.

Dobrą alternatywą do większego pokoju będzie rozkładany stół 4 You z zaokrąglonymi narożnikami i schowkami pod blatem. Świetnie sprawdzi się w duecie ze stabilnymi krzesłami Closer. Ich obrotowe siedziska zostały zaprojektowane tak, by można było komfortowo na nich siedzieć, ale też wygodnie wstawać.

Ulubione przedmioty dobrze widoczne i zawsze pod ręką

Zdjęcia bliskich, pamiątki z podróży czy porcelanowe filiżanki o sentymentalnej wartości. Wszystkie te przedmioty warto odpowiednio wyeksponować. W pokoju dla seniora doskonale sprawdzi się podświetlana witryna, która zapewni wygodny dostęp do przechowywanych rzeczy. LED-owe listwy będą stanowić dodatkowe oświetlenie, które przyda się zwłaszcza wieczorami. Wbudowane oświetlenie, oprócz walorów estetycznych, może pomóc w znalezieniu konkretnego przedmiotu. Warto więc zamontować lampkę również w garderobie seniora. Szafę skonfigurowaną w systemie Creative w całości dopasujemy do potrzeb starszej osoby, decydując chociażby o sposobie ułożenia półek czy drążków. Dzięki temu nie będzie musiała często się schylać czy sięgać wysoko ponad głową.

Razem z przyszłym lokatorem podejmiemy decyzję także o wyglądzie brył Creative. Dzięki temu będą dobrze współgrać z meblami z „duszą” zbieranymi przez lata i doskonale wpiszą się w pokój pełen sentymentalnych pamiątek. Wprowadzenie regału czy komody o naturze kameleona to doskonały pomysł na współczesny eklektyzm we wnętrzu. W trosce o komfort babci czy dziadka możemy dobrać kontrastujące uchwyty lub zdecydować się na fronty, które otwierają się po naciśnięciu.


Pokój dla seniora – dodatki, które zadbają o codzienny komfort


Aranżację pokoju seniora dopełnią właściwie dobrane akcesoria. Miękki pled ułożony na łóżku czy fotelu okaże się niezastąpiony podczas chłodniejszych dni, podobnie jak ozdobne poduszki, które odciążą plecy. Przyjemne tekstylia mogą nadać wnętrzu harmonijny charakter i sprawić, że zapanuje w nim kojąca atmosfera. 

W pokoju dla seniora ważne będą także praktyczne dodatki. Warto sięgać po wielofunkcyjne rozwiązania, które pomogą uniknąć nadmiaru przedmiotów, a tym samym wizualnego chaosu. Bambusowa taca Rat sprawdzi się do przenoszenia zastawy stołowej, a w razie potrzeby zmieni się pojemnik na drobiazgi. W szklanym wazonie wiosną można wyeksponować świeże kwiaty, a jesienią – suszone gałązki. O dobry nastrój zadbają też rośliny doniczkowe, które będą oczyszczać powietrze z toksyn, tworząc zdrowy mikroklimat. 

Spokojną aranżację pokoju dla starszej osoby uzupełni ręcznie tkany dywan z wełny. Surowiec ten reguluje wilgotność powietrza we wnętrzu, a dodatkowo jest przyjemny w dotyku, dzięki czemu zapewnia miły masaż bosym stopom. Naturalną dekorację warto umieścić nieopodal sofy lub ulubionego fotela, gdzie zadba o dobre samopoczucie podczas wypoczynku.

Punktowe oświetlenie wesprze ulubione czynności


W trosce o wzrok warto przemyśleć również właściwe oświetlenie całego pomieszczenia. Kilka źródeł światła pozwoli oświetlić każdą strefę pokoju dla seniora i sprawi, że wykonywane czynności staną się w pełni komfortowe i bezpieczne. Dodatkiem do sufitowej oprawy uczyńmy lampę komodową i lampkę nocną, którą ustawimy przy łóżku. Aby nie trzeba było zawsze szukać jej włącznika, pomyślmy o szafce nocnej z podświetloną szufladą – wystarczy ją wysunąć, aby z łatwością odnaleźć potrzebny drobiazg.


W kąciku czytelniczym zda egzamin kinkiet lub lampa podłogowa z regulowanym ramieniem, które pozwoli dopasować kąt padania światła do aktualnych potrzeb. Dobrym pomysłem może okazać się też podświetlenie włączników bądź zainstalowanie czujników ruchu, które będą automatycznie włączać żarówki. W rogu pomieszczenia warto umieścić przenośne lampiony, które zatroszczą się o atmosferę panującą we wnętrzu.
 

Produkty z artykułu

Stolik kawowy Nature
Stolik kawowy Nature
1 210 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/