Styl eklektyczny jak wprowadzić harmonię w różnorodności
Styl eklektyczny nie poddaje się sztywnym regułom i pozwala na łączenie różnych estetyk, tworząc przy tym unikalną i pełną charakteru przestrzeń. Ta z kolei, wzbogacona o pamiątki, stare zdjęcia czy dodatki vintage, opowiada historię domowników sprawiając, że każde pomieszczenie urządzone w tym stylu zyskuje duszę.
Wprowadzenie eklektyzmu do naszego domu nie jest jednak takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Ważne jest umiejętne balansowanie pomiędzy różnorodnościami, tak aby w efekcie osiągnąć spójną i harmonijną całość.
Jak ujarzmić eklektyzm i uniknąć wrażenia chaosu? Kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest motyw przewodni. Podpowiadamy, jak go znaleźć i jak stworzyć wnętrze z eklektycznym zacięciem.
STYL EKLEKTYCZNY – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?
Najpierw jednak krótka historia. Korzenie eklektyzmu sięgają aż starożytności, jednak w architekturze styl ten pojawił się dopiero w XIX wieku. To właśnie wtedy architekci i projektanci zaczęli odchodzić od sztywnych kanonów, poszukując nowych form wyrazu.
Na początku eklektyzmem nazywano dowolną mieszanką różnych stylów. Dzisiaj jednak wiemy, że polega on na świadomym łączeniu elementów pochodzących z odmiennych nurtów aranżacyjnych, epok czy kultur. Nie jest to więc przypadkowy miszmasz, lecz przemyślana kompozycja, w której każdy mebel czy dekoracja ma swoje miejsce i wnosi coś do całości.
CO TO ZNACZY, ŻE WNĘTRZE JEST EKLEKTYCZNE?
Mówiąc o wnętrzu eklektycznym, mamy na myśli aranżację, która charakteryzuje się przemyślanym połączeniem różnorodnych stylów. Możemy więc pozwolić sobie na swobodne zestawianie nowoczesnych mebli z antykami, elementów industrialnych z rustykalnymi, a także skandynawskiej prostoty z orientalnymi wzorami.
Styl eklektyczny we wnętrzach przejawia się również w swobodzie doboru materiałów. Tutaj drewno, metal, szkło oraz tkaniny o zróżnicowanych fakturach będą tworzyć udane zestawienia i nikogo nie zdziwią geometryczne printy umieszczone w sąsiedztwie kwiatowych motywów.
Jednak nieodłącznym elementem eklektycznego wnętrza są osobiste akcenty, które nadają mu wyjątkowego charakteru. Mogą to być pamiątki z podróży, dzieła sztuki, rodzinne fotografie czy stare, odnowione meble, które jeszcze do niedawna zdobiły domy naszych przodków.
EKLEKTYZM WNĘTRZA – NA PIERWSZYM ALBO DRUGIM PLANIE
Różnorodność we wnętrzu może przyjmować wiele form. Czasem wystarczy odpowiednio zaaranżować ściany eklektycznego mieszkania, tworząc wyrazistą galerię złożoną z ramek o różnych kształtach i stylach, zawierającą zarówno nowoczesne grafiki, jak i stare ryciny. Innym razem to zestawienie różnorodnych mebli na neutralnym tle ścian i podłóg przyciągnie wzrok i zdefiniuje charakter pomieszczenia.
MIESZKANIE W STYLU EKLEKTYCZNYM – RÓŻNORODNE WYPOSAŻENIE
W aranżacji eklektycznego wnętrza nie chodzi o przypadkowy zbiór przedmiotów, lecz o stworzenie harmonijnej całości poprzez znalezienie wspólnego mianownika dla różnorodnych elementów. Tym łącznikiem może być materiał, na przykład drewno pojawiające się zarówno w nowoczesnej komodzie Nature, jak i w ramach obrazów czy wyglądającej niczym z innej epoki kanapie.
Innym spoiwem może być kolor. Nawet jeśli meble i dodatki różnią się stylem, utrzymanie ich w podobnej palecie barw pomoże nam stworzyć bezpieczną, wizualną spójność. Szarą szafkę RTV Creative ustawmy na tle jasnej ściany, a na jej powierzchni połóżmy białe, drewniane ramki czy metalową lampkę Nola w jasnym kolorze.
Poznaj różne sposoby na łączenie kolorów we wnętrzach.
JAK URZĄDZIĆ SALON W STYLU EKLEKTYCZNYM?
Salon w stylu eklektycznym możemy stworzyć bardzo szybko, bez potrzeby ingerowania w podłogę czy ściany. Wystarczy, że postawimy na intrygujące połączenia, sięgając po różnorodne materiały i faktury. Jak to zrobić? Na gładką kanapę nałóżmy gruby, mięsisty pled oraz poduszki o geometrycznych wzorach. Wymieńmy uchwyty oraz nóżki mebli w taki sposób, aby gładkie, drewniane forniry korespondowały z chropowatym metalem.
Dobrym sposobem na szybką odmianę charakteru wnętrza naszego salonu będą również stare pamiątki. Obok dekoracji w stylu glamour ustawmy drewniane ryciny, ceramiczne wazony czy ozdobne figurki. Zwieńczeniem mogą stać się zielone rośliny doniczkowe umieszczone w rattanowych lub metalowych osłonach. Wystarczy parę nietypowych dodatków, aby uzyskać eklektyczny salon!
EKLEKTYZM W ARANŻACJI SYPIALNI – JAK POŁĄCZYĆ RÓŻNE STYLE W SPÓJNĄ CAŁOŚĆ?
Eklektyzm doskonale sprawdza się również w sypialni, tworząc przytulną i niebanalną atmosferę. Możemy tu zestawić proste łóżko Nature w drewnianym kolorze z metalową lampą Multi albo nowoczesną ramę z ozdobną z vintage’ową toaletką. Prawdziwą dekoracją ściany w eklektycznej sypialni okaże się zarówno abstrakcyjny obraz w cienkiej ramie, jak i lustro Vano o zaokrąglonych narożnikach, które nawiązuje stylem do wnętrz rodem z lat 80.
A co z meblami? Tutaj również warto postawić na mały miszmasz, jednak ważny jest też umiar. Sypialnia głównie służy do odpoczynku i regeneracji, dlatego warto, aby nie przytłaczała nas swoją aranżacją. Gładkie fronty szafy Creative uzupełnijmy o mleczne, ryflowane przeszklenia lub kontrastowe półki, które posłużą do przechowywania ulubionych torebek. Kluczem jest znalezienie wspólnego elementu, który połączy różnorodne style – może to być kolorystyka, materiał lub motyw.
KIEDY WARTO POSTAWIĆ NA STYL EKLEKTYCZNY?
Jak widać, styl eklektyczny we wnętrzach nie musi oznaczać chaosu czy przypadkowości. To świadome łączenie różnych estetyk, epok i faktur, które razem tworzą spójną i niepowtarzalną całość. Jeśli lubisz eksperymentować i chcesz, by Twoje mieszkanie odzwierciedlało Twój indywidualny gust, eklektyzm może być strzałem w dziesiątkę. Wystarczy odrobina odwagi i wyczucia, by stworzyć przestrzeń, w której naprawdę chce się być!
Może Cię zainteresować: Personalizowane meble, czyli idealnie dopasowane do potrzeb.