Stolik nocny, który dopełni
wystrój Twojej sypialni 6 pomysłów na aranżację
Stoliki nocne są cichymi bohaterami naszych sypialni. Z pozoru mało widoczne, pełnią bardzo ważną funkcję. To dzięki nim zawsze mamy pod ręką niezbędne przedmioty, przebywając na łóżku. Bez wstawania możemy sięgnąć po szklankę wody, czytaną książkę czy tablet z zapauzowanym filmem. Jak wpasować ten przydatny mebel w aranżację sypialni?
Stolik nocny to gwarancja braku zbędnych przerw w zasłużonym odpoczynku. Możemy odłożyć na niego wszelkie drobiazgi, które umilają nam czas przed zaśnięciem i po obudzeniu. Mały stolik będzie idealny, jeśli jedyne, czego potrzebujemy to miejsce na telefon czy budzik. Jeśli chcemy postawić na nim jeszcze lampkę, świecę, roślinę czy inne elementy dekoracyjne rozejrzymy się za nieco większym meblem. Pojemna szafka nocna z szufladami zapewni nam wygodny dostęp do większej liczby przedmiotów i ułatwi zachowanie wśród nich porządku.
W przypadku dwuosobowego łóżka tego typu meble najczęściej umieszcza się po obu stronach materaca. Jeśli dysponujemy niewielką sypialnią, warto wygospodarować miejsce chociaż na jeden stolik nocny. Podpowiadamy, jak go dobrać do wystroju pomieszczenia, aby dopełniał jego charakter i jak najlepiej pełnił swoją praktyczną funkcję.
Wybór stolika nocnego do sypialni: o czym warto pamiętać?
Każdy z nas ma unikalne potrzeby. To od nich warto rozpocząć poszukiwanie idealnego stolika czy szafki nocnej do swojej sypialni. Lubimy czytać przed snem? Blat stojącego przy łóżku mebla powinien być na tyle duży, aby pomieścić lampkę nocną i stosik porywających lektur. Zdarza nam się korzystać z komputera na leżąco? Warto zadbać o bezpieczną przestrzeń do odłożenia laptopa. Cenimy osobiste akcenty? Wybierzmy stolik nocny 4 You Fresh z wysokimi krawędziami, które zabezpieczą ramkę ze zdjęciem bliskiej osoby lub wazon z ulubionymi kwiatami przed strąceniem.
Należy pamiętać także o optymalnym rozmiarze mebla. Aby korzystanie ze stolika było maksymalnie komfortowe, powinien on mieć zbliżoną wysokość do łóżka. Stworzenie prostej linii pomiędzy materacem a blatem ułatwi nam sięganie po przedmioty, które lubimy mieć blisko siebie podczas snu i odpoczynku. Dobrym pomysłem może być wybranie łóżka i szafki nocnej z tej samej kolekcji, dzięki czemu będą idealnie dopasowane.
Stolik jest nie tylko niezwykle praktycznym dodatkiem, ale również nieodzowną częścią aranżacji sypialni. Tym samym jego kształt, kolor i wykończenia powinny korespondować z pozostałym wyposażeniem wnętrza. Szafka nocna może stanowić spójną całość z innymi meblami lub wyróżniać się na tle pomieszczenia w przemyślany sposób. Tylko od nas zależy, jaki efekt chcemy uzyskać w swoim azylu.
6 pomysłów na stolik nocny do sypialni
Istnieje tak wiele rodzajów stolików nocnych, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Oto 6 wyjątkowych pomysłów na ten mebel, którymi warto się zainspirować podczas urządzania sypialni marzeń.
1. Dyskretny stolik nocny, czyli spójne przedłużenie łóżka
Jeśli najmocniej zależy nam na harmonii, warto sięgnąć po meble wykonane z tych samych surowców. Dzięki temu stolik nocny będzie stanowić naturalne przedłużenie ramy łóżka. Urządzona w tej sposób przestrzeń ukoi nasze zmysły swoją prostotą. Taki zestaw chętnie przyjmie również wszelkie dodatki, które będziemy mogli wygodnie zmieniać dzięki spójnej bazie.
Przytulną aranżację pomoże nam stworzyć niewielki, dębowy stolik nocny Nature, zestawiony z łóżkiem z płaskim szczytem z tej samej kolekcji. W jego szufladzie zorganizujemy wszelkie drobiazgi, a dzięki mechanizmowi cichego domyku nie rozbudzimy się, sięgając po nie środku nocy. Dodatkowo długie, skośne nóżki mebla ułatwią nam sprzątanie pokoju.
Nie musimy jednak ograniczać się do gotowych rozwiązań. Dzięki systemowi Creative możemy stworzyć zestaw bazujący na dowolnych, wspólnych elementach. Dla przykładu, po zaprojektowaniu czarnego stolika nocnego ze złotymi wykończeniami możemy dopasować do niego łóżko z ciemną ramą i metalicznymi nogami, korzystając z tej samej biblioteki materiałów. Elegancki charakter mebli podkreślimy właściwymi dodatkami, takimi jak np. lampa stołowa Compan z marmurową podstawą.
2. Szafka nocna, która pomieści wszystkie skarby
Niektórzy kończą wieczorną pielęgnację na łóżku, dlatego lubią mieć pod ręką ulubione kosmetyki. Inni cenią jednoczesny dostęp do wielu lektur, które czytają na zmianę w zależności od nastroju. Jeśli zależy nam na możliwości sięgnięcia po wiele przedmiotów bez podnoszenia się z materaca, szczególnie dobrym wyborem do naszej sypialni będzie pojemna szafka nocna.
Jej rolę może pełnić minimalistyczny kontenerek biurka Creative, zaprojektowany tak, aby posiadał dwie praktyczne szuflady. W ich wnętrzu znajdzie się miejsce na wszelkie drobiazgi, których możemy potrzebować w trakcie wyczekiwanego relaksu. Na blacie będziemy mogli pozostawić wyłącznie niezbędne przedmioty. Prosta forma mebla uzyskana dzięki niskim ślizgaczom i niewidocznym uchwytom w systemie push to open sprawia, że kontenerek odnajdzie się zarówno w minimalistycznej sypialni, jak pokoju młodzieżowym. Dopasowana stylistycznie lampa otuli nasz wieczór przyjemnym światłem, a dzięki budzikowi Axe nie spóźnimy się do pracy nawet, jeśli przeczytamy przed snem o jeden rozdział więcej niż planowaliśmy.
Jeśli zależy nam nie tylko na sporej powierzchni do przechowywania, ale również ciekawym akcencie kolorystycznym, świetnym wyborem będzie szafka Concept z wymiennym frontem. Decydując pomiędzy 6 wariantami, upewnijmy się, że mebel idealnie wpisze się w przestrzeń naszej sypialni. Co więcej, w każdej chwili możemy z łatwością wymienić fronty na inny kolor odświeżając wystrój pokoju. W tej samej kolekcji dostępny jest także mniejszy stolik nocny. Jeżeli go dokupimy i postawimy po drugiej stronie łóżka, uzyskamy intrygujący, asymetryczny efekt.
3. Stolik wprowadzający kontrast do sypialni
Szafka nocna może przyciągać wzrok każdej osoby, którą wpuścimy do swojej oazy spokoju. Jeśli lubimy oryginalne rozwiązania, wartym rozważenia pomysłem jest wprowadzenie wraz z tym meblem nowego koloru do sypialni. Stolik nocny Creative z korpusem w odcieniu butelkowej zieleni będzie unikalnym akcentem w pomieszczeniu, którego wystrój bazuje na klasycznych barwach: oszczędnej bieli i czerni czy tradycyjnym drewnie.
Kolor szafki nocnej może powtórzyć się w tekstyliach i dekoracjach. Dzięki temu uzyskamy harmonijną aranżację, bazującą na konkretnym motywie przewodnim. Wiele pytań otrzymamy o skrzynkę 4 You w energetycznym, niebieskim odcieniu, postawioną obok łóżka jako nietypowy stolik. Zestawiając ją z mniejszymi skrzynkami z tej samej kolekcji, uzyskamy równie spójny, co praktyczny zestaw, którego elementy będziemy mogli wygodnie przestawiać i przesuwać zgodnie z potrzebami.
4. Pomysł na sprytną szafkę nocną
Z myślą o funkcjonalności warto wybrać stolik nocny 4 You z wnęką, której wysoka krawędź zabezpieczy szklankę wody ustawioną na blacie przed przypadkowym strąceniem. To szczególnie dobry wybór do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, również dzięki łatwo wysuwanym szufladom.
Jeśli cenimy sprytne pomysły, możemy zdecydować się także na stolik nocny Simple z listwą funkcyjną i wmontowanym dyskretnym światłem o ciepłej barwie. Dzięki niemu szybko znajdziemy potrzebny drobiazg w szufladzie bez konieczności budzenia bliskiej osoby. Dodatkowo sami zdecydujemy o kolorze frontu i korpusu mebla oraz rodzaju nóżek. Możemy dokupić do niego oryginalny zestaw akcesoriów, który pozbawi nas dylematu, w jakie miejsce odłożyć telefon lub długopis.
5. Po swojemu: stolik nocny wyjęty z marzeń
Szczególnie dobrze odpoczywa się w otoczeniu, które nam się podoba. Jako że sypialnia to najbardziej osobisty pokój w domu, podczas jej urządzania warto kierować się własnym gustem. Wymarzony stolik nocny pomoże nam uzyskać system Creative, oferujący setki wyjątkowych kombinacji. Ciemny mebel ze skórzanymi uchwytami, a może żółty na jasnych, dębowych nogach? Warto dać się ponieść fantazji i samodzielnie zaprojektować szafkę, której widok będzie nam codziennie poprawiać humor. Zgodnie z własnymi preferencjami, możemy wypełnić ją szufladą lub pozostawić otwarty korpus.
Stolik nocny nie musi służyć nam do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy. Równie dobrze możemy wyeksponować z jego pomocą przedmioty związane z naszym hobby lub ozdoby, które pozytywnie nas nastrajają. Miłośnicy natury docenią towarzystwo suszonych kwiatów w służącej za wazon osłonce Cera. Jeśli pasjonuje nas analogowa fotografia, obok ulubionego aparatu możemy postawić z kolei oryginalny zegar komodowy Arni.
6. A co zamiast szafki nocnej?
Wśród pomysłów na stolik nocny nie można pominąć niestandardowych rozwiązań. Rolę poręcznego mebla do sypialni może pełnić szafka korytarzowa Creative. Gwarantuje ona zarówno dużo miejsca do przechowywania przedmiotów, które pragniemy ukryć przed kurzem i wzrokiem innych, jak i przestronny blat na rzeczy warte wyeksponowania. Neutralna lampka, oryginalny z przyciemnianego szkła, a może sterta estetycznie wydanych magazynów? Dzięki niskiej komodzie nie musimy się ograniczać.
Jeśli nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni w sypialni, zamiast szafki nocnej możemy postawić obok łóżka wielofunkcyjny taboret. Przed snem będziemy mogli odłożyć na niego niezbędne rzeczy, a w ciągu dnia używać go jako dodatkowego siedziska lub pomocnika przy zdejmowaniu ubrań z najwyższych półek w szafie. W tej roli dobrze sprawdzi się też kamerdyner, który posłuży nam zarówno jako miejsce na drobiazgi, jak i stylowy kwietnik.
Równie dobrze w funkcji stolika nocnego sprawdzi się wisząca półka. Należy przymocować ją do ściany na wysokości, która pozwoli na komfortowe dosięganie do niej z pozycji leżącej. Taki mebel nie zajmie dodatkowej przestrzeni w sypialni, a będzie urzekać swoim oryginalnym zastosowaniem.