Budujemy atmosferę
dekoracyjnym oświetleniem coś więcej niż światło
Dekoracyjne oświetlenie pozwoli nam zbudować przytulny klimat w całym domu. Jednocześnie spełni też praktyczną rolę, zapewniając domownikom wygodne funkcjonowanie. Jaką lampę dekoracyjną wybrać do salonu, sypialni czy pokoju dziecka? Prezentujemy garść pomysłów.
Odpowiednio dobrane oświetlenie dopełni aranżację wnętrza nastrojową klamrą. Zadziała na nas kojąco i sprawi, że poczujemy się bezpiecznie i komfortowo, przebywając w danym pomieszczeniu. Oprócz głównych punktów świetlnych ważną rolę odgrywają także lampy, lampiony czy świece, które zrobią wnętrze również wtedy, gdy nie są w użyciu. Warto bliżej przyjrzeć się dekoracyjnemu oświetleniu – w zależności od barwy, rodzaju żarówki czy kształtu oprawy inaczej wpłynie na nasz nastrój i panujący klimat.
Dekoracyjna lampa, czyli element większej opowieści
Im więcej punktów świetnych wprowadzimy do wnętrza, tym łatwiej będzie nam sterować panującą w nim atmosferą, dopasowując ją do codziennych rytuałów. Ażurowe klosze, metalowe oprawy czy lampy z naturalnymi akcentami mogą stanowić swoistą biżuterię dla pomieszczenia. W razie potrzeby otulą wnętrze miękkim, rozproszonym światłem, które stworzy nastrojowy światłocień.
Gdzie szukać pomysłu na dekoracyjne oświetlenie? Inspirację może stanowić wystrój wnętrza i elementy wyposażenia, które już się w nim znajdują. Salon, w którym jedna ze ścian została wykończona lamelami Linerio w jasnym kolorze drewna, zyska na lekkości, jeśli rozświetlimy go za pomocą rattanowej lampy. Wnętrze nabierze dodatkowej przytulności, gdy wprowadzimy tradycyjne świece oraz małe lampiony.
Dekoracyjne oświetlenie w naturalnym stylu sprawdzi się także w sypialni. Wyeksponowana na stoliku nocnym lampa z delikatnym abażurem będzie wprowadzać do wystroju ciepło nawet wtedy, kiedy pozostanie wyłączona.
Za pomocą dekoracyjnego oświetlenia możemy też wprowadzić dynamizm do aranżacji przestrzeni. Wystarczy postawić na nietypowy kształt oprawy albo kupić ten sam model w dwóch kolorach i umieścić lampy na różnych płaszczyznach. Asymetryczna kompozycja sprawdzi się w każdym wnętrzu, w którym zależy nam na kreatywnym pobudzeniu.
Dekoracyjne i funkcjonalne – oświetlenie do zadań specjalnych
Oświetlenie umożliwia nam bezpieczne korzystanie z pomieszczenia o różnych porach dnia. Może nie tylko zdobić wnętrze, ale również zastępować inne elementy wyposażenia. Jeśli w otoczeniu łóżka nie znaleźliśmy miejsca na dużą półkę, możemy zamontować na ścianie lampę z wbudowaną podstawką. Przydatny okaże się również kinkiet z USB, który umożliwi wygodne podłączenie telefonu. Urządzenie podczas ładowania umieścimy na półce pod oprawą bez obaw, że sięgnie po nie zwierzak czy raczkujący maluch
Dekoracyjne oświetlenie znajdujące się w innych pomieszczeniach również może zyskać dodatkową funkcję. Lampka Store ze swoim drewnianym przybornikiem stanie się idealnym miejscem do przechowywania kluczy i innych drobiazgów w przedpokoju. Dzięki wbudowanemu organizerowi żaden z nich nie będzie miał szansy się zgubić. W biurze niezastąpiona okaże się lampa Bule, która otuli blat ciepłym światłem i pozwoli naładować telefon. Do salonu lub jadalni możemy z kolei wprowadzić modele Lank z kwietnikami – zawieszone na różnych wysokościach, stworzą oryginalną dżunglę.
Ozdobne lampki do pokoju – jaśniej i piękniej
Zarówno w życiu, jak i we wnętrzu potrzeba równowagi. Tak samo ważną rolę co światło odgrywa cień. To właśnie ciemne zakątki sprawiają, że aranżacja nabiera przytulnego charakteru. Śmiało sięgajmy więc po oświetlenie ze zmiennym natężeniem oraz ozdobne lampki do pokoju, które emitują kojącą poświatę. Na blacie mebla możemy wyeksponować drewnianą lampę i zyskać miękką, delikatną oprawę świetlną dla najbliższego otoczenia.
Urzekającą grę świateł i cieni zapewnią nam również kolorowe lampki dekoracyjne, które z powodzeniem zastąpią inne ozdoby. Łańcuchy Happy Lights dostępne są w kilku odcieniach, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do wystroju sypialni czy dziecięcego pokoju. Gdy pogoda będzie sprzyjać chwilom na świeżym powietrzu, przeniesiemy je na taras.
Meble z podświetleniem – nastrojowa iluminacja domu
Oświetlenie ledowe wbudowane w mebel lub lustro spełni wiele przydatnych funkcji – pomoże nam oświetlić przestrzeń i znaleźć potrzebne przedmioty, wprowadzi dobrą atmosferę, a dodatkowo ozdobi wnętrze. Ułatwi poranne przygotowania, wieczorny relaks czy też zadba o spokojny sen naszego dziecka. W pokoju młodego lokatora sprawdzi się łóżko z kolekcji Nest, wyposażone w listwę z możliwością zmiany intensywności światła.
O odprężający klimat w sypialni zadba stolik Simple z dyskretnym podświetleniem, dzięki któremu szybko znajdziemy potrzebny drobiazg.
Estetycznie podświetlone półki w salonie wyeksponują ulubioną zastawę i pamiątki. Witryna Nature została wyposażona w dedykowane oświetlenie LED, które można zamontować w otwartej wnęce. Meble z wbudowanym źródłem światła docenimy podczas uroczystych kolacji i wieczornych maratonów filmowych – nadadzą wnętrzu charakter prawdziwej sali kinowej.
Ozdobne i przenośne oświetlenie – jasno tam, gdzie potrzebujemy
Świeczniki i lampiony pomogą nam stworzyć kojącą atmosferę dokładnie tam, gdzie zechcemy. Możemy zabrać je ze sobą na podłogę, łóżko albo balkon. Migoczące płomienie otulą przestrzeń aurą spokoju i bezpieczeństwa. Mogą przy tym rozpieścić nasze zmysły swoim subtelnym zapachem – świeżej bawełny, drzewa sandałowego czy bergamotki. Z myślą o dobrostanie wybierzmy sojowe świece, które nie emitują toksycznych substancji podczas wypalania. Zamknięte w ozdobnych słoiczkach świece warto umieścić na drewnianej lub rattanowej tacy, która ułatwi ich przenoszenie.
Nastrojową aranżację mogą uzupełnić przenośne lampy Solar. Opcja regulacji natężenia światła sprawia, że możemy nimi doświetlić pomieszczenie w pochmurny dzień lub stworzyć intymny klimat, sprzyjający relaksowi. Lampa jest lekka i poręczna, a przy tym się nie nagrzewa, dzięki czemu może towarzyszyć także maluchowi w codziennych przygodach.