Czym czyścić meble,
by służyły przez lata?
ekspert podpowiada

To, jak długo posłużą nam meble, zależy nie tylko od jakości ich wykonania, ale również sposobu pielęgnacji. Prawidłowa konserwacja zdecyduje o żywotności ulubionego drewnianego krzesła, metalowego stolika lub komody z płyty laminowanej. Podpowiadamy, czym czyścić meble, by zostały z nami na długo.

Meble każdego dnia narażone są na uszkodzenie czy zachlapanie – zwłaszcza, gdy w naszym domu mieszkają małe dzieci i czworonożni przyjaciele. Kluczem do utrzymania ich frontów i korpusów w dobrym stanie jest nienarażanie ich na nadmiar wilgoci, stosowanie odpowiednich środków do sprzątania oraz usuwanie plam, gdy tylko się pojawią. Możemy przy okazji zabezpieczyć meble przed działaniem złych czynników oraz dodatkowo zwiększyć antystatyczność ich powierzchni, co zmniejszy ich podatność na zakurzenie.

Czym myć meble lakierowane? Jak powinno przebiegać czyszczenie mebli z matowej płyty laminowanej? Dzielimy się sprawdzonymi sposobami.

Czym czyścić meble okleinowane i laminowane?

Ze względu na atrakcyjny stosunek jakości do ceny oraz mnogość odcieni do naszych wnętrz często wybieramy meble okleinowane i laminowane. Wykonane z trwałej płyty meblowej i wykończone estetycznymi dekorami, są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki dobrym właściwościom mechanicznym pozostają także stabilne i wytrzymałe. Zastosowanie nowoczesnych technologii do ich wytworzenia sprawia, że ich powierzchnia jest wysoce odporna na uszkodzenia i zarysowania.

Zaawansowana technologia i wieloletnie doświadczenie VOX to gwarancja precyzyjnej produkcji mebli, o których świetnej jakości można przekonać się w najbliższym salonie VOX. Przed zakupem warto zobaczyć i dotknąć bryły z różnych kolekcji, by dobrać ulubione wyposażenie do poszczególnych wnętrz. Niezależnie od wykończenia, każdy z mebli będzie mógł towarzyszyć nam przez lata, a jego trwałość przedłuży odpowiednie utrzymanie. 

Czym czyścić meble okleinowane czy laminowane? Zalecenia w zakresie ich pielęgnacji brzmią podobnie, niezależnie od rodzaju oraz sposobu zabezpieczenia.

Czyszczenie mebli z płyty laminowanej – jak powinno przebiegać?

Płyty laminowane i melaminowane stanowią połączenie surowej płyty wiórowej lub płyty MDF z ozdobną warstwą dekoracyjną. Ich powierzchnia jest pokryta żywicą termoutwardzalną, co pozwala nadać meblom różne struktury i wzory. Dzięki temu do wyboru mamy niemal nieograniczoną paletę barw i wykończeń. Jak dbać o laminowane meble, by móc cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez lata?

Częste przecieranie wilgotną ściereczką pozwoli pozbyć się kurzu oraz innych zabrudzeń. Wody należy używać w niewielkich ilościach, a na koniec dobrze osuszyć powierzchnię, zwłaszcza przy wszelkich łączeniach i brzegach płyty. Przyda się druga sucha ściereczka, dzięki której pozbędziemy się nadmiaru wilgoci, mogącej z czasem powodować puchnięcie mebla. Uważajmy, aby nie pozostawiać wilgoci w niszach, takich jak wnęki stołu. Jeśli czyścimy rozkładany mebel, ważne jest też całkowite wysuszenie elementów przed ich złożeniem.

Podczas czyszczenia mebli z płyty laminowanej warto sięgać po ściereczki z mikrofibry, które znacznie ułatwiają sprzątanie. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z samą wodą. Dzięki zawartości nylonu ich włókna działają jak magnes, przyciągając i zatrzymując cząsteczki brudu i kurzu. Są również przyjazne dla środowiska – można je prać dziesiątki razy.

Jeśli sama woda nie poradzi sobie z usunięciem plamy, dodajmy do niej łagodny środek czyszczący, np. szare mydło lub płyn do mycia naczyń na bazie naturalnych składników. Przed rozpoczęciem zabiegu należy sprawdzić zalecenia w zakresie konserwacji dostarczone przez producenta mebla. Dla przykładu, do czyszczenia malowanych mebli Simple o matowym wykończeniu warto użyć mydła marsylskiego, zmieszanego z ciepłą wodą. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią malowaną, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by korzystać z bezpiecznych i sprawdzonych narzędzi i środków bez ostrej chemii.

Przydatny może okazać się również korek od wina. Delikatnie pocierając nim powierzchnię mebla, pozbędziemy się białych śladów po wodzie. Później wystarczy przetrzeć to miejsce wilgotną szmatką.

Czyszcząc meble, pamiętajmy także o nóżkach i uchwytach. Przy każdym sprzątaniu przetrzyjmy je wilgotną, miękką ściereczką, a w razie pojawienia się plamy zareagujmy od razu, usuwając świeże zabrudzenie. Unikajmy szorowania metalowych powierzchni – w skrajnym przypadku szorstka gąbka może zetrzeć warstwę farby. Miejmy na uwadze również wszystkie zawiasy i prowadnice. Regularnie usuwajmy z nich kurz, który może zgromadzić się w newralgicznych miejscach i wpływać na nieprawidłową pracę.
 

Czym czyścić drewniane meble?

Drewniane meble wyróżniają się nie tylko szlachetnym wyglądem, ale i wyjątkową trwałością. Z biegiem lat ten naturalny materiał może wyglądać równie pięknie – wystarczy, że o niego odpowiednio zadbamy. W jaki sposób? Spróbujmy ustawić meble tak, aby nie były narażone na intensywne nasłonecznienie. Dodatkowo zwróćmy uwagę na wilgotność powietrza w pomieszczeniu – optymalna, która będzie służyć drewnu, wynosi od 55 do 65%. Co istotne, skorzystają na tym nie tylko meble, gdyż taka wilgotność jest najlepsza również dla naszego zdrowia oraz utrzymania roślin w dobrej kondycji.

Pielęgnację warto dopasować do sposobu, w jaki drewno zostało zabezpieczone. Takie meble mogą być pokryte olejem, woskiem czy lakierem, a w sklepach znajdziemy odpowiednie specyfiki do tego typu powierzchni. W ofercie VOX znajdują się meble drewniane z kolekcji Nature wykończone matowym lakierem. Do ich codziennego czyszczenia nie trzeba używać specjalnych środków – wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry i odrobina letniej wody z dodatkiem mydła marsylskiego. Pamiętajmy o tym, aby usuwając kurz, przecierać meble zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna, a następnie bezzwłocznie osuszyć powierzchnię.

Chociaż impregnaty mają za zadanie chronić meble przed szkodliwymi czynnikami, zwróćmy uwagę, aby drewno nie miało długotrwałego kontaktu z wodą ani wysoką temperaturą. W trosce o wieloletnią trwałość stołu Nature w jego blacie umieściliśmy metalową wnękę, która pozwala na odkładanie gorących naczyń bez obaw o odbarwienie dębowego blatu. Warto zaopatrzyć się także w podkładki pod talerze.
 

Myśląc o tym, czym myć meble lakierowane, wystrzegajmy się szorstkich gąbek i mocnych mleczek z mikrogranulkami, które mogłyby spowodować zmatowienie lakieru. Niewskazane jest również stosowanie środków zawierających alkohol, aceton czy amoniak, ponieważ mogą one rozpuścić lakier i uszkodzić barierę ochronną mebla.

"Do czyszczenia drewnianych mebli nie należy stosować preparatów do pielęgnacji podłóg oraz drewnianej zabudowy wnętrza. Pamiętajmy, aby wszelkie środki nanosić najpierw na szmatkę, a następnie na czyszczoną powierzchnię. Nie powinniśmy tych specyfików rozcierać bezpośrednio na meblu.

W przypadku powstania drobnych rys na powierzchni drewna zaleca się ich wypełnienie. Elementy lakierowane możemy zabezpieczyć bezbarwnym lakierem za pomocą pędzelka lub pisaka z szybkoschnącym lakierem, a w przypadku olejowanych mebli możemy sięgnąć po olej naprawczy w kolorze zbliżonym do oryginalnego wybarwienia. Większe ubytki w drewnie można uzupełnić za pomocą wosku i szpatułki z miękkiego tworzywa. Do zamaskowania niewielkich zarysowań sprawdzi się z kolei wazelina lub obrany orzech włoski, którymi wypolerujemy powierzchnię" – wyjaśnia ekspert marki VOX.

Jeśli zależy nam na wyposażeniu o naturalnym wyglądzie i przystępnej cenie, możemy także zdecydować się na fornirowane meble. Wewnątrz zawierają one płytę HDF lub MDF, a z zewnątrz wykończone są cienkimi płatami drewna.

Jak usunąć plamy z białych mebli?

Wszelkie zabrudzenia są szczególnie mocno widoczne na białych meblach. Na szczęście, możemy je szybko i wygodnie usunąć. Białe korpusy i fronty potrafią być łatwe do utrzymania w czystości. Doskonałym przykładem jest kolekcja Simple, zawierająca funkcjonalne białe meble o eleganckim, matowym wykończeniu.

Jak usunąć plamy z białych mebli? Duże znaczenie ma odpowiednia technika, a dokładniej pocieranie ściereczką w jednym kierunku (góra-dół lub prawo-lewo zamiast okrągłych ruchów). Jeśli na biurku czy stoliku pojawiły się żółte plamy, możemy uporać się z nimi, sięgając po domowe sposoby. Czym czyścić białe meble? Warto użyć roztworu wody i octu lub wody i sody. Te naturalne składniki doskonale usuwają zabrudzenia również z tapicerki.

Jak usunąć klej z mebli?

Podczas drobnych prac domowych i kreatywnych zajęć zdarza nam się rozlać klej na blat mebla. W pozbyciu się go pomoże nam ciepła woda. Świeży klej usuniemy przy pomocy mokrej, bawełnianej ściereczki. Często jednak dowiadujemy się o powstałej plamie, gdy ta zdążyła już zaschnąć. W takim przypadku warto sięgnąć po odrobinę acetonu lub zmywacza do paznokci. Przed rozpoczęciem czyszczenia wypróbujmy specyfik na niewidocznym fragmencie, aby upewnić się, że nie odbarwi on mebla. Zanim zaczniemy eksperymentować z czyszczeniem, sprawdźmy właściwości kleju – ten na bazie wody usuniemy bez użycia rozpuszczalnika.

A czym zmyć naklejki z mebli? Przyda nam się para wodna lub suszarka do włosów. Ciepły strumień powietrza skierowany na naklejkę powinien rozpuścić klej. Dzięki temu bez trudu usuniemy dekorację, która zdążyła się znudzić. Do podważenia jej brzegów możemy wykorzystać miękką plastikową szpatułkę.

Inny domowy sposób opiera się na wykorzystaniu wazeliny, margaryny lub masła. Wystarczy posmarować naklejkę tłuszczem i odczekać kilka minut. Po tym czasie klej powinien się rozpuścić. Wytrzyjmy miejsce miękką ściereczką, a następnie usuńmy tłustą plamę szmatką zwilżoną w roztworze wody z łagodnym płynem do mycia naczyń.

Meble matowe i z połyskiem – domowe sposoby na czyszczenie

Do naszych wnętrz coraz chętniej wybieramy meble matowe lub z połyskiem. Oba te wykończenia mogą okazać się wymagające w kontekście utrzymania w czystości – na ich powierzchni mogą być widoczne ślady palców czy drobne zarysowania. Czym czyścić meble matowe? Najlepiej domowymi sposobami, pozwalającymi uniknąć zbędnej chemii. Należy wystrzegać się przy tym specyfików nabłyszczających oraz tych zawierających oleje i woski.

Do usunięcia zabrudzeń sprawdzi się roztwór ciepłej wody i octu. Do litra wody dolejmy szklankę ekologicznego środka czystości i tak przygotowaną miksturą przetrzyjmy wszystkie powierzchnie. Możemy też spróbować dodać do wody sodę oczyszczoną, zachowując proporcje czterech łyżek sody na litr wody. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością proszku – zbyt mocny roztwór mógłby odbarwić mebel. Pamiętajmy też o odpowiedniej technice. Wykonując ruchy od góry do dołu, unikniemy przenoszenia się kurzu na umyte już powierzchnie.

Za równie trudne do utrzymania w czystości uznawane są meble lakierowane na wysoki połysk. Wystarczy jednak pamiętać o systematyczności. Regularne sprzątanie pomoże nam utrzymać zabudowę w nienagannym stanie. Na co dzień przydadzą nam się chusteczki nawilżane, ściereczki z mikrofibry oraz ręcznik papierowy do osuszenia frontów i korpusów. W przypadku powstania zacieków z wody do czyszczenia możemy użyć łagodnego płynu do szyb bez alkoholu.

Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem? Do odtłuszczenia ich powierzchni również możemy użyć wody z dodatkiem octu, soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Takie domowe mikstury ułatwią nam uzyskanie efektu idealnie lśniących szafek bez smug.

Do wyboru mamy też szereg gotowych preparatów, wśród których pozytywnie wyróżniają się te z nanotechnologią. Mają one neutralne pH, nie pozostawiają smug ani śladów i co istotne – tworzą na powierzchni mebla niewidoczną warstwę o samoczyszczących właściwościach, dzięki czemu nie utrzymują się na niej zabrudzenia.

"Meble warto nie tylko prawidłowo pielęgnować, ale także użytkować. W miarę możliwości ustawiajmy je w odległości przynajmniej pół metra od źródeł ciepła, np. kaloryferów. Nie działajmy na ich powierzchnię źródłem gorącego powietrza i pary wodnej, zwłaszcza w okolicy krawędzi oklejonych obrzeżem. Uważajmy także, aby niepotrzebnie nie narażać ich na uderzenia i odkształcenie poprzez nadmierne obciążenie. Dzięki temu posłużą nam w dobrym stanie przez długie lata" – komentuje ekspert marki VOX.

Produkty z artykułu


Stół z szufladami Nature
Stół z szufladami Nature aranżacja
Bestseller
Stół z szufladami Nature
5 990 zł




Skrzynka otwarta średnia Balance
Skrzynka otwarta średnia Balance aranżacja
Skrzynka otwarta średnia Balance
120 zł
+3




Biurko 140 Simple
Biurko 140 Simple aranżacja
promocjaBestseller
-22%
Biurko 140 Simple
1 358 zł1 759 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 1 759 zł

+0




Panel Linerio S-Line
Panel Linerio S-Line aranżacja
Panel Linerio S-Line
99,99 zł
+3



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/