Stelaż do łóżka, znany także jako rama lub ruszt łóżkowy, jest podstawowym elementem konstrukcyjnym, który utrzymuje materac i zapewnia stabilność oraz wsparcie podczas snu.

Choć często w procesie zakupu łóżka traktowany bez należytej uwagi, stelaż odgrywa fundamentalną rolę w zapewnieniu zdrowego i regenerującego wypoczynku. Umieszczony wewnątrz ramy, dba o stabilność i żywotność materaca, a jego budowa zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Wyjaśniamy, jaki stelaż do łóżka wybrać, aby zapewnić sobie wysoki komfort snu oraz trwałość posłania.

Jak dobrać odpowiedni stelaż do łóżka?

Gdy myślimy o dnie łóżka, zazwyczaj wyobrażamy sobie najprostszy model z równoległymi listewkami ułożonymi na taśmie. Takie nieskomplikowane i tradycyjne konstrukcje (np. wykonane z deseczek z drewna iglastego) nadal są popularne, głównie z powodu przystępnej ceny, jednak nie zawsze i nie dla każdego będą odpowiednie. 

Nie sprawdzą się np. w przypadku materacy piankowych, które nie są wystarczająco sztywne, aby równomiernie rozłożyć ciężar leżącego na szeroko rozstawionych listwach. Za to doskonale nadadzą się pod materace sprężynowe. Niezależnie od typu materaca, dużo lepszy komfort da jednak podłoga z listwami elastycznymi.

Co ciekawe, nawet pojedyncze łóżka mogą zostać wyposażone w podnoszony stelaż. Doskonałym przykładem jest łóżko tapicerowane Reli z pojemnikiem, który ułatwia przechowywanie pościeli lub rzadziej używanych przedmiotów. Uchylne stelaże są często wybierane właśnie ze względu na dodatkową przestrzeń na rzeczy. Posiadają sprężyny gazowe, które ułatwiają podnoszenie materaca i utrzymują go w bezpiecznej pozycji podczas korzystania ze schowka.

Stelaże mogą być też regulowane i tym samym umożliwiać użytkownikowi podnoszenie zagłówka lub części nożnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, które z jakichś przyczyn muszą lub chcą spędzać sporo czasu w łóżku i potrzebują dostosować pozycję ciała do aktualnych potrzeb. Miłośnicy czytania lub oglądania filmów w pozycji półleżącej z pewnością docenią stelaż Hilding Select Expert, który sprawdzi się zarówno pod materac lateksowy, jak i piankowy.

Jaki stelaż pod materac piankowy, lateksowy i sprężynowy?

Materace piankowe, ze względu na swoją elastyczność, wymagają równomiernego podparcia, które zapewni im stabilność i zapobiegnie deformacji. Stelaż z gęsto ułożonymi listwami będzie więc idealnym rozwiązaniem, ponieważ podtrzyma materac na całej powierzchni, rozkładając równo ciężar śpiącego. Zapewni to nie tylko wygodę korzystającym z mebla domownikom, ale również zwiększy trwałość podłoża. Materac piankowy dobierzemy niemal do każdego łóżka. Sprawdzi się zarówno w przypadku łóżka z wezgłowiem prostym z kolekcji Omm, jak i tego z kolekcji Nature

Materace lateksowe są z kolei znane z doskonałego dopasowywania się do kształtu ciała. Właściwości te najlepiej wesprze stelaż z elastycznymi listwami. Te dostosowują się do ruchów leżącego, zapewniając odpowiednią amortyzację i podparcie.

Dla materacy sprężynowych zalecane są stelaże szczebelkowe z listwami rozmieszczonymi w regularnych odstępach. Taki stelaż można wybrać, decydując się chociażby na łóżko Creative. Konstrukcja zapewnia optymalne podparcie dla sprężyn, pozwalając na swobodną pracę i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu materac sprężynowy zachowuje swoje właściwości elastyczne, a my możemy cieszyć się wygodnym i zdrowym snem. Jeśli zależy nam na przestrzeni do przechowywania, dobrym rozwiązaniem będzie też stelaż uchylny.

Stelaż listwowy rolowany czy elastyczny – na czym położyć materac?

Wybór między stelażem listwowym rolowanym a elastycznym zależy od preferencji dotyczących komfortu i rodzaju materaca. Rolowane stelaże zapewniają twardsze podparcie i są dobre do materacy piankowych, oferując prostsze rozwiązanie w niższej cenie. Z kolei stelaże elastyczne lepiej dopasowują się do kształtu ciała, co zwiększa komfort snu, zwłaszcza w połączeniu z materacami sprężynowymi lub lateksowymi. Choć droższe, stelaże elastyczne oferują zaawansowane funkcje, takie jak regulacja twardości, co czyni je bardziej wszechstronnym wyborem.

Z troski o własny komfort. Jak regulować twardość stelaża?

Niektóre stelaże do łóżka oferują możliwość dopasowania podparcia do osobistych preferencji. Stelaże z regulacją twardości w odcinku lędźwiowym pozwalają na dostosowanie poziomu twardości w tym konkretnym obszarze dzięki specjalnym uchwytom umieszczonym na podwójnych listwach drewnianych.

Przesuwając suwaki w kierunku środka stelaża, zwiększymy jego twardość w strefie lędźwiowej. Jeśli zależy nam na większej elastyczności, możemy łatwo dostosować ustawienia, przesuwając uchwyty na zewnątrz stelaża. To polecane rozwiązanie dla osób, które preferują spanie na boku. Co istotne, w przypadku stelaża z regulowaną twardością wypełnienie materaca nie ma tak dużego znaczenia. Dobrze współgra z nim zarówno materac piankowy, jak i sprężynowy.

Stelaż drewniany czy metalowy? Kiedy rodzaj łóżka ma znaczenie

Wybór między stelażem drewnianym a metalowym zależy głównie od rodzaju łóżka oraz naszych osobistych preferencji. Metalowe ramy są często stosowane w łóżkach z pojemnikiem otwieranym od frontu lub z boku, ponieważ są solidne i wytrzymałe, a więc i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo mogą okazać się idealne dla osób, które preferują nieco twardsze podparcie.

Drewniane stelaże są z kolei zdecydowanie częściej wybierane do standardowych łóżek bez opcji podnoszenia materaca. Naturalne drewno, takie jak buk czy sosna, jest trwałe i zapewnia dobre wsparcie, a dodatkowo jest zdecydowanie bardziej elastyczne od metalu.

Oba typy stelaży posiadają gięte, drewniane listewki, które zapewniają odpowiednie wsparcie materaca i komfort użytkowania. Drewniane stelaże są jednak nieco bardziej popularne i występują w wielu konfiguracjach, co z kolei pozwala na łatwe dopasowanie do każdego rodzaju łóżka. Możemy wybierać spośród klasycznych modeli, jak i tych z regulacją położenia zagłówka, podnóżka oraz twardości w strefach lędźwiowych i barkowych.

Łóżko kontynentalne czy ze stelażem? Istnieje godny kompromis

Podstawowa różnica między łóżkiem kontynentalnym a standardowym wynika przede wszystkim z jego wysokości. Łóżka kontynentalne charakteryzują się dużą masywnością i zajmują nieco więcej przestrzeni. To sprawia, że aby były wygodne w użytkowaniu i dodatkowo urzekały swoją estetyką, potrzebują dużo miejsca. 

Właśnie dlatego w mniejszych sypialniach często preferowane są łóżka z drewna lub płyty meblowej ze stelażem. Jasne odcienie i klasyczna konstrukcja mogą sprawić, że pomieszczenie wizualnie będzie wydawać się nieco większe. W VOX dostępne są modele z szufladami lub skrzyniami, np. łóżko 4 You Fresh, które dodatkowo umożliwiają przechowywanie pościeli, kołder i poduszek dla gości. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca w szafie na garderobę.

Na szczęście istnieje dobry kompromis między łóżkami kontynentalnymi a tymi ze stelażem. Są to łóżka tapicerowane dostępne w wielu kolorach i wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu możemy z łatwością dopasować je zarówno do nowoczesnych sypialni, jak i tych urządzonych w zupełnie innych stylach. Modele Geometric i Harmonic posiadają wygodne, pikowane wezgłowia, które, podobnie jak w łóżkach kontynentalnych, podnoszą komfort wieczornego wypoczynku, ale – co najważniejsze – nie zabierają tyle miejsca.

W małych mieszkaniach szczególnie dobrze sprawdzą się tapicerowane łóżka Line czy Quattro. Posiadają równie wygodny podnoszony stelaż co wcześniej wspomniane modele, ale wyróżnia je większy pojemnik, oferujący dodatkową przestrzeń do przechowywania.

zobacz produkty
zobacz produkty
zobacz produkty

Produkty z artykułu


Materac Hilding Conga
Bestseller
Materac Hilding Conga
2 129 zł




Łóżko 160x200 Creative
promocja
-34%
Łóżko 160x200 Creative
2 439 zł3 699 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 3 699 zł




Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/