Czerń we wnętrzach jakie kolory do niej pasują?
Czerń sprawia, że wnętrze nabiera głębi i charakteru. Aby ta wyrazista barwa dobrze prezentowała się w pomieszczeniu, warto zadbać o odpowiednie towarzystwo i właściwe proporcje. Podpowiadamy, jakie kolory najlepiej pasują do czarnego.
Mocna, ekstrawagancka i luksusowa. O czerni można powiedzieć naprawdę wiele. Niektórym kojarzy się z elegancją, innym z nocą. Użyta w przemyślany sposób, pomaga zmienić proporcje pomieszczenia, wizualnie je zmniejszając czy zwężając. Czarny kolor doskonale sprawdza się jako baza dla innych elementów wystroju. Może śmiało pojawić się wśród mebli i dodatków, ale też odnajdzie się na ścianach czy podłodze. Jak łączyć go z innymi barwami?
Czarny, czyli kolor, do którego pasują wszystkie inne
Trudno wyobrazić sobie dom bez czerni. Barwa ta może stworzyć nieskończoną ilość udanych kompozycji. Potrafi nadać nowoczesnemu wnętrzu minimalistycznego charakteru lub, wręcz przeciwnie, podkreślić wytworność klasycznej aranżacji.
Czarny kolor z łatwością połączymy zarówno z ciepłymi, jak i chłodnymi odcieniami. Warto przy tym pamiętać, że nie istnieje tylko jeden rodzaj czerni. Duży wpływ na odbiór tej barwy ma rodzaj powierzchni, na której się pojawi. Gładka i błyszcząca, odbije światło i jeszcze mocniej przyciągnie do siebie uwagę. Matowa zaś rozproszy wpadające promienie i pomoże nam zbudować kameralny, przytulny klimat.
Jak stosować czerń we wnętrzach? Warto użyć tego koloru, aby efektownie wyróżnić konkretny fragment pomieszczenia, np. strefę biurową w sypialni czy zagłówek za łóżkiem. Chcąc wzmocnić odcień czarnych mebli, możemy położyć czarne panele tapicerowane na ścianę, które w połączeniu ze złotymi elementami stworzą szlachetną, klasyczną aranżację.
Harmonijnie zestawiona z resztą wyposażenia, czerń może pojawić się w całym domu – również w pokoju młodzieżowym. Czarne meble Young Users na tle czarnych ścian stworzą dynamiczną kompozycję z neonowymi wypełniaczami półek i soczystymi nakładkami na fronty. Nowoczesny efekt podkreśli ambientowe oświetlenie, którym możemy wygodnie sterować, wprowadzając do wnętrza kameralną atmosferę.
Poniżej prezentujemy jeszcze więcej inspiracji, które ułatwią uzyskanie wymarzonego wystroju z czernią w ważnej roli.
Czerń i cała gama szarości – niezawodny przepis na nowoczesną aranżację
Wśród kolorów świetnie pasujących do czarnego znajduje się równie uniwersalna szarość. W zestawieniu z czernią efektownie będzie prezentować się nasycony grafit czy delikatny popiel. Łącząc odcienie ze skali szarości, warto zróżnicować kompozycję, wprowadzając ciekawe faktury i wykończenia. Interesującym tłem dla sofy złożonej z tapicerowanych modułów Conffi będzie ściana wyłożona antracytowymi panelami Linerio. Ścianie warto nadać interesujący rytm, decydując się na lamele w trzech różnych rozmiarach: S, M i L.
Aby ożywić czarno-szarą aranżację, możemy dodać kolor, który wprowadzi dynamizm i odrobinę światła. W takim towarzystwie ciekawie będzie prezentować się beż lub czysta biel, która pojawi się na ścianach, podłodze czy w postaci dekoracji. Jeśli zależy nam, aby pomieszczenie nabrało przytulności, zdecydujmy się na drewnianą podłogę lub jasne nóżki i uchwyty mebli.
Czarny kolor i drewniany dekor, czyli zestawienie na lata
Drewno i czerń to ponadczasowe połączenie, dzięki któremu wnętrze nabiera eleganckiego wyrazu. Jak zaaranżować takie pomieszczenie? Wystarczy wybrać ulubiony wzór drewna i wykończenie czerni.
Drewno i czerń to ponadczasowe połączenie, dzięki któremu wnętrze nabiera eleganckiego wyrazu. Jak zaaranżować takie pomieszczenie? Wystarczy wybrać ulubiony wzór drewna i wykończenie czerni. Projektując meble w systemie Creative, możemy zadecydować o kolorze frontów i korpusów oraz skorzystać z bogatej biblioteki materiałów, by dobrać dębowe nogi czy uchwyty z czarnego metalu.
Drewniany akcent we wnętrzu może dodatkowo pojawić się na podłodze lub nawet na ścianach. Za pomocą kawowych lub czekoladowych paneli lamelowych Linerio wyróżnimy wybraną strefę pomieszczenia oraz nieco je wygłuszymy.
Jaki kolor pasuje do czarnego? Na pewno biały!
Kontrastowe połączenie bieli i czerni to rozwiązanie, które w aranżacji wnętrz nigdy się nie znudzi. Zestawienie to dla niektórych może być jednak zbyt odważne. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zaaranżowaniu w ten sposób tylko wybranej strefy, którą chcemy wizualnie oddzielić od reszty pomieszczenia.
Aby uniknąć efektu szachownicy, warto postawić na minimalizm. Charakteru białym meblom mogą więc nadać czarne uchwyty. Ciekawie będą prezentowały się też jedynie czarne drzwi, futryny i listwy przypodłogowe na tle białej ściany. W zależności od rodzaju pomieszczenia dobierzmy praktyczne dodatki, które podkreślą wystrój – metalową lampę biurkową czy dwubarwny dywan.
Odcienie beżu, czyli kolory idealnie pasujące do czarnego
Wprowadzając do pomieszczenia różne wydania kremów, brązów i beży, możemy stworzyć spokojną, stonowaną aranżację. Aby jednak uniknąć wrażenia nudy i monotonii, warto przełamać ją czarnym kolorem. Może pojawić się on w postaci różnych faktur. Gładki metal na czarnej lampie będzie ciekawie korespondować z wyraźną strukturą tapicerki, a jasna podłoga z ciemnymi frędzlami dywanu.
Czerń znakomicie łączy się z różnymi beżowymi odcieniami. Równie świetnie będzie jej w duecie z szafą Creative wykończoną jasnym dębowym dekorem, co z szarobeżowym regałem Balance zbudowanym z praktycznych modułów.
Na czarnej ścianie, zamiast grafiki, warto umieścić set paneli tapicerowanych Soform, który optycznie ociepli wnętrze i posłuży za wygodny zagłówek. Fakturowy miszmasz zapewni gratkę naszym zmysłom, a dodatkowo zadba o wielowymiarowość aranżacji.
Czarny i żółty – intrygujące połączenie nie tylko dla odważnych
Wprowadzając sporo czerni do aranżacji, łatwo jest uzyskać nieco ponury efekt. Aby do tego nie dopuścić, zaprośmy kolor, który nada wnętrzu pozytywnej energii. Intensywna żółć sprawi, że pomieszczenie nie straci swojego eleganckiego i nowoczesnego charakteru, a dodatkowo nabierze odrobiny dynamizmu i będzie sprzyjać kreatywności.
Nie tylko do odważnych świat należy. Jeśli nie chcemy ryzykować, tworząc aranżację z dwoma mocnymi kolorami, postawmy na bardziej stonowany odcień żółci. Czarne regały staną się dyskretnym tłem dla szafranowej sofy Conffi. Lekkości wystrojowi dodadzą kubikowe stoliki kawowe.
Czarny i pomarańczowy – pomieszczenie pełne dobrej energii
Kolorem doskonale pasującym do czarnego jest również pomarańcz. Barwy te tworzą zgrany duet, dzięki któremu wnętrze nabiera przyjemnego ciepła. Jeśli zdecydujemy się na zgaszone odcienie dyni czy terakoty, uzyskamy wyważony efekt, idealny do salonu czy gabinetu. W rozjaśnieniu kompozycji pomoże jasna podłoga i sufit.
Pomarańcz może pojawić się nie tylko na meblach czy dodatkach tekstylnych. To świetny wybór również dla osób, które zastanawiają się, jaki kolor ścian wybrać do czarnych mebli. Aby oranż nie przytłoczył wnętrza, możemy wprowadzić go w formie zasłon, wzorzystej tapety lub wielobarwnych dekoracyjnych paneli.