Motyw roślinny jak wprowadzić go do swoich wnętrz?
Wzory zaczerpnięte z natury są w stanie zamienić każde pomieszczenie w inspirującą przestrzeń, pełną pozytywnej energii. Nie dziwi więc, że roślinne motywy dekoracyjne są obecnie jednymi z najczęściej stosowanych we wnętrzach. Jak wprowadzić je do swoich czterech kątów w oryginalny sposób?
Tęsknota za bliskością natury jest w nas głęboko zakorzeniona. Bujną dżunglę coraz częściej możemy znaleźć nawet w niewielkich mieszkaniach, ulokowanych w centrach miast. Żywe rośliny domowe wymagają jednak sporo czasu, który należy poświęcić na ich pielęgnację. Tym samym nie każdy może sobie pozwolić na rzędy doniczek, ciągnące się wzdłuż parapetów. Na szczęście, równolegle do branży ogrodniczej kwitną działy z ozdobami i dodatkami z roślinnymi motywami. Takie dekoracje pozwalają nam cieszyć się widokiem egzotycznych okazów, które nie nadają się do uprawy w warunkach domowych.
Dlaczego w ostatnich latach do naszych wnętrz tak często wkracza zieleń? Motywy roślinne poprawiają nastrój, wnosząc kojący spokój do czterech kątów. Trudno przecenić możliwość odpoczynku w otoczeniu palm, niezależnie od pory roku. Harmonijne liście ułatwiają także skupienie przy pracy czy nauce. Co istotne, zielone wzory doskonale wpasowują się zarówno w nowoczesny, jak i bardziej tradycyjny wystrój. Tapety, plakaty, poduszki, zasłony… Możliwości zaproszenia natury w postaci dekoracji jest naprawdę wiele. Jak wprowadzić ten trend do wnętrza w nietuzinkowym wydaniu?
MOTYW ROŚLINNY NA ŚCIANIE: INSPIRUJĄCE POMYSŁY
Trudno przejść obojętnie obok pnączy, które naturalnie porastają ściany budynków. Podobny klimat możemy stworzyć we wnętrzu własnego domu dzięki dekoracyjnym tapetom i panelom. Bujne pędy będą stanowić wyjątkowe tło dla codziennych wyzwań. Roślinny motyw możemy wykorzystać na wybranej ścianie, utrzymując pozostałe w stonowanym kolorze, dopasowanym do wzoru. Jeśli chcemy poczuć się jednak jak w prawdziwej dżungli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go na kilku ścianach.
Kiedyś we wnętrzach królowały pastelowe tapety z kwiatowymi deseniami. Dziś prym wiodą motywy liści, zwłaszcza egzotycznych gatunków roślin. Szczególnie ciekawą propozycją dla miłośników botaniki są panele Kerradeco z malunkiem zwisających pnączy. Nie tylko świetnie wyglądają, ale są również bardziej wytrzymałe i odporne na zarysowania i wilgoć niż tradycyjna tapeta. Dodatkowo mają praktyczne zastosowanie: zwiększają akustyczną izolację pomieszczenia.
Dekorując ściany z wykorzystaniem motywu roślinnego, warto stawiać na stonowane odcienie zieleni. Dzięki temu sprawdzą się w połączeniu z różnymi meblami – zarówno drewnianymi, jak i utrzymanymi w minimalistycznej czerni i bieli. Nie będą także kłócić się z nowymi tekstyliami, gdy zapragniemy odmiany.
Nieco prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zielonej farby. Możemy pomalować nią kilka ścian w pokoju lub tylko jedną, łącząc zieleń z bielą, szarością czy beżem. Dodając drobne akcesoria z motywem roślinnym, uzyskamy wnętrze, przywodzące na myśl las lub łąkę.
ZIELONE TEKSTYLIA OŻYWIĄ KAŻDE WNĘTRZE
Jeśli nie chcemy decydować się na dużą zmianę w postaci dekoracji ściennej, możemy wprowadzić roślinny motyw do wnętrza poprzez detale. Najprostszym i najszybszym sposobem zazielenienia pomieszczenia jest wymiana tekstyliów. W sypialni wykorzystajmy pościel w liściasty czy kwiatowy wzór, a na kanapie w salonie ułóżmy poduszki z botanicznym deseniem. Okna możemy z kolei przyozdobić zasłonami z roślinnym motywem.
Warto przy tym pamiętać jednak o umiarze. Nadmiar różnorodnych wzorów, zamiast przynosić ukojenie, może z czasem prowadzić do bólu głowy. Podobnie jest z odcieniami zieleni. Aby uniknąć przesady, dobrze trzymać się konkretnej gamy i temperatury. O ile butelkowa zieleń będzie świetnie prezentować się nawet w połączeniu z żółcią czy morelą, o tyle soczysta lepiej wybrzmi na spokojnym, białym lub szarym tle.
MEBLE W KOLORZE LASU
Jeśli nosimy naturę w sercu i nie boimy się bardziej wyrazistych akcentów, możemy zainwestować również w iście roślinne meble. Mowa na przykład o stole z zielonym blatem i drewnianymi nogami, do którego warto dopasować proste, dębowe krzesła. Oryginalnym rozwiązaniem będzie również butelkowo zielona kanapa lub fotel w salonie. Czytając książkę na takim meblu, łatwiej będzie nam się zrelaksować i przenieść myślami do innej rzeczywistości.
Dzięki systemowi Creative możemy zastosować zieleń w meblach o różnym przeznaczeniu. Samodzielnie zdecydujemy o ich wykończeniu, wybierając m.in. pomiędzy skórzanymi i metalowymi uchwytami oraz spójnymi z nimi nóżkami. Tym samym nasza domowa „dżungla” zyska wymarzony sznyt.
NIETUZINKOWE DEKORACJE Z MOTYWEM ROŚLINNYM
Roślinność z łatwością wprowadzimy do pomieszczenia również dzięki obrazom z grafikami liści. Możemy zdecydować się na jeden duży malunek, który powiesimy w centralnym punkcie, lub zestawić ze sobą kilka mniejszych plakatów, tworząc ciekawą kompozycję. Dzięki temu zbierzemy w jednym miejscu wizerunki wszystkich ulubionych okazów, a pusta dotychczas ściana zyska nowe życie. Obecność natury spotęgujemy, dobierając do obrazów drewniane ramy.
Warto pomyśleć również o praktycznych przedmiotach, nawiązujących do świata przyrody. Na regale lub toaletce może stanąć wieszak w kształcie drzewa, który ułatwi organizację biżuterii. Utrzymać porządek w pokoju dziennym pomogą funkcjonalne pojemniki, wykonane z hiacynta wodnego. Do przechowywania podręcznych przedmiotów posłuży nam także jutowy kosz, który sam w sobie stanowi naturalną ozdobę wnętrza. Postawiony obok sofy czy łóżka, będzie doskonałym miejscem na zapasowe poduszki i koce.
Roślinne motywy dekoracyjne mogą wnieść powiew natury do każdego wnętrza, dodając mu charakter. W odróżnieniu od żywych pierwowzorów, nie wymagają konkretnej ilości światła ani odpowiedniej wilgotności. Wystarczy tylko często na nie spoglądać i pozwalać sobie na moment odprężenia. To szczególnie cenne, jeśli aura za oknem nie sprzyja bezpośredniemu kontaktowi z przyrodą. Plakat z liśćmi bananowca, żywozielona poduszka lub wzorzyste panele ścienne – tylko od nas zależy, w jaki sposób przemycimy naturalny trend, ożywiając znajome cztery ściany.