Temperamentny i nastrojowy, wyrazisty i wzbudzający pozytywne skojarzenia. Kolor czerwony nie może pozostać niezauważony niezależnie od tego, czy pojawi się jedynie w dodatkach, czy zdominuje dużą część aranżacji. Jakie odcienie do niego pasują?

Wprowadzając intensywny kolor do mieszkania, nietrudno jest przesadzić. Natłok mocnych odcieni w połączeniu ze wzorami czy dekorami może sprawić, że wnętrza z czasem zaczną nas przytłaczać. Warto więc na spokojnie przemyśleć kwestię aranżacji i dowiedzieć się, w jaki sposób obchodzić się z wymagającą barwą. Podpowiadamy, jaki kolor pasuje do czerwonego i pomaga stworzyć z nim harmonijną całość.

Czerwień, czyli kolor miłości i wina

Czerwony należy do wąskiego grona najbardziej pobudzających i przyciągających wzrok kolorów. Nic w tym dziwnego. Przeglądając karty historii, możemy dowiedzieć się, że już w średniowieczu uważany był za barwę przynależną władcy – wyrażał gniew oraz przywództwo. Dopiero później zaczął kojarzyć się z pozytywnymi emocjami i dziś symbolizuje miłość czy namiętność. Czerwień w wielu kulturach uosabia radość i pasję. Co ciekawe, w Azji uznawana jest za synonim szczęścia.

Skojarzenia, które budzi ten kolor, w dużej mierze zależą od tonacji, w jakiej występuje. Żywe, nasycone odcienie dodają energii, a ciemne i zgaszone urzekają swoją zmysłowością i eleganckim charakterem. Stonowane, wpadające w brąz czerwienie świetnie sprawdzą się w wielu aranżacjach, nawet w dużych ilościach. Udowadniają one, że czerwony jest dla każdego – nie tylko dla odważnych. Jak zatem dobrać kolory, które do niego pasują?

Jaki kolor pasuje do czerwonego?

Nasycone odmiany czerwieni w dużej ilości mogą zdominować aranżację i z czasem zacząć przyprawiać nas o ból głowy. Podobnie będzie zresztą z nadmiarem pomarańczu czy niebieskiego we wnętrzu. Warto więc świadomie decydować o obecności tego koloru w swoim domu i harmonijnie łączyć go z bardziej spokojnymi odcieniami, które ustąpią mu pola. Zasadą, która może nam pomóc w zachowaniu właściwych proporcji, jest koncepcja 60-30-10, czyli jeden z najstarszych sposobów na łączenie kolorów podczas projektowania wnętrz. 

Zgodnie ze wspomnianą zasadą największą część aranżacji powinien stanowić kolor bazowy, który pojawi się na ścianach, podłodze, tapicerce czy meblach. Kolejne 30% zarezerwowane jest dla koloru dopełniającego, który może być obecny w dekoracjach lub tekstylnych dodatkach. Warto w tym przypadku wybrać barwę odważniejszą od bazowej, ponieważ pomoże nam ona zbudować w pomieszczeniu wrażenie głębi i trójwymiarowości. Ostatnią część, czyli pozostałe 10%, powinien zająć kolor akcentujący, który pojawi się jedynie we wzorach i drobnych elementach, takich jak nóżki czy uchwyty do mebli.

W budowaniu interesujących aranżacji z wykorzystaniem świetnie dopasowanych do siebie kolorów pomogą nam meble z kolekcji Creative. Dostępna baza odcieni i materiałów pozwala zachować dużą dowolność w zakresie budowania atmosfery we wnętrzu. Aby znaleźć odpowiedni wariant czerwieni dla siebie, warto nieco poeksperymentować. Ciekawym rozwiązaniem może być chociażby połączenie rubinowej tapicerki z szafą w kolorze nude. Samodzielnie zdecydujemy zarówno o wyglądzie mebla, jak i jego układzie.

Jakie jeszcze kolory pasują do czerwonego? Poniżej zebraliśmy 8 propozycji, które z pewnością warto przenieść do wnętrza swojego domu.

1. Poziomki w lesie – czerwień z butelkową zielenią

Energetyczna czerwień może stać się doskonałym dopełnieniem innego mocnego koloru, jakim jest butelkowa zieleń. Szczególnie, jeśli sam czerwony występuje jedynie w dodatkach, takich jak dywan czy ścienne grafiki. Tego typu rozwiązanie jest ciekawym pomysłem dla każdego, kto jeszcze nie jest gotowy na to, aby wprowadzić czerwony kolor na stałe do swojej aranżacji. Ozdobę podłogi, podobnie jak obrazy, z łatwością możemy wymienić, jednocześnie wprowadzając do wnętrza zupełnie inną barwę.

2. Maki na łące – czerwień z trawiastą zielenią

Pokój nastolatka wcale nie musi być przewidywalny. Chętnie wybieraną szarość czy czerń warto przełamać soczystą zielenią, a aranżację uzupełnić czerwonymi dodatkami. Te będą doskonale wyglądać na meblach, na przykład w postaci funkcjonalnych nakładek na fronty, po których młody lokator może pisać czy rysować.

Kreatywna kolekcja mebli Young Users podkreśli niepokorny charakter dorastającego chłopca, a rodzicom umożliwi szybką transformację pokoju. Nawet jeśli czerwony kolor z czasem przestanie się podobać, z łatwością będziemy mogli z niego zrezygnować, wymieniając nakładki na inne. Sprytnym uzupełnieniem wyposażenia będzie metalowa plansza do gry w darta czy też mapa Polski, ułatwiająca naukę miłośnikom geografii.

3. Czerwień i koral, jak równy z równym

Czerwony możemy śmiało wprowadzić także do pokoju malucha. Jakie inne kolory będą pasować? Wyjątkowym połączeniem okaże się zestawienie soczystej wiśni z subtelną morelą. W oszczędnych ilościach barwy te nie będą działać rozdrażniająco, za to pobudzą kreatywność. Koral dodatkowo nada wnętrzu przytulności, dzięki czemu idealnie sprawdzi się we wnętrzu zamieszkiwanym przez młodego lokatora.

Aranżując dziecięcy pokój, warto postawić na uniwersalność, a całość zbudować na bazie bezpiecznych kolorów, które będą odpowiednie dla pociechy w każdym wieku. Jeśli zależy nam na uzyskaniu konkretnego charakteru, warto posłużyć się dodatkami takimi jak, bawełniany dywan czy lampa biurkowa. Łatwe w wymianie będą także barwne fronty mebli Concept. Oprócz czerwieni, podczas odświeżania wystroju rodzice będą mieć do wyboru również róż, błękit czy żółć.

4. Czerwień i żółć – niepozorni przyjaciele

Mocny temperament czerwieni idealnie podkreślą akcenty w żółtym kolorze. Decydując się na takie połączenie, warto jednak zachować umiar i postawić jedynie na kilka dodatków w wybranym odcieniu. Dla przykładu, na musztardowej kanapie ciekawie będzie prezentować się miękka poduszka z geometrycznym wzorem na bazie czerwieni. Swoistym pomostem ułatwiającym zestawienie tych dwóch energetycznych kolorów będą odcienie pomarańczu. Te mogą pojawić się w dekoracjach ściennych czy tekstylnych dodatkach.

Pamiętajmy jednak o tym, że taki miks może nie sprawdzić się w każdym pomieszczeniu. W przypadku niewielkich wnętrz warto postawić na jasne kolory bazowe, które optycznie powiększą przestrzeń, a charakter pokoju podkreślić jedynie drobiazgami w mocnych, żywych barwach.

5. Czerwień i granat – równi partnerzy

W przedpokoju zawsze dużo się dzieje. Mimo to często nie poświęcamy zbyt wiele uwagi jego urządzeniu – zwykle ze względu na fakt, że jest to przechodnie pomieszczenie. Warto jednak to zmienić i zapewnić sobie pełen komfort podczas wchodzenia i wychodzenia z domu.

Zwiększyć zarówno funkcjonalność holu, jak i jego walory estetyczne pomoże wyłożenie go panelami dekoracyjnymi Kerradeco Textile. Czerwono-granatowa krata zabezpieczy ścianę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, zwiększając przy okazji izolację akustyczną przestrzeni. Dodatkową zaletą będzie posiadanie ponadczasowej ozdoby. Granat i czerwień to klasyczne połączenie, które nie wychodzi z mody. To kolory wręcz stworzone dla siebie! Idealnym towarzystwem dla nich będzie drewniany dekor, czerń czy biel.

6. Czerwień i czerń – eleganccy wspólnicy

Po czerwony kolor podczas urządzania swoich czterech kątów chętnie sięgają osoby ceniące wytworne aranżacje. Szczególnie eleganckim połączeniem będzie zestawienie stonowanej czerwieni z głęboką czernią. Aby dodać mu klasy, wystarczy sięgnąć po meble Ribbon w finezyjnym kształcie. W tym duecie kolorystycznym dobrze sprawdzą się metalowe elementy. Te mogą pojawić się w postaci nóżek mebli, lampy podłogowej czy niewielkich dekoracji, wyeksponowanych na półkach.

Zestaw tych dwóch barw to niezaprzeczalnie mocny duet, który docenią zwłaszcza amatorzy ciemnych wnętrz. Również i oni powinni uważać jednak, aby nie przesadzić z ilością czerwieni. Jeśli zdecydujemy się na wiśniową ścianę, to warto postawić na jej tle meble w neutralnych odcieniach. Pozwolą one odpocząć wzrokowi i będą stanowić przyjemną przeciwwagę dla dominującej barwy.

7. Czerwień i szarość, czyli mocny kolor w bezpiecznej oprawie

Szary kolor nierzadko kojarzy się z nudą i monotonią. Dopiero dzięki dodatkowym barwom oraz bogactwie faktur aranżacja z wykorzystaniem szarości staje się wyrazista i pełna energii. Zestawienie szarego i czerwonego może sprawdzić się w wielu wnętrzach – nawet w sypialni, służącej relaksowi i wyciszeniu. Wystarczy, że wybierzemy główne meble w stonowanym kolorze, a aranżację uzupełnimy przemyślanymi dodatkami. Łóżko 4 You z wbudowanym regałem będzie równie ciekawie prezentować się ustawione na czerwonym tle, co przykryte czerwoną narzutą w zgaszonym odcieniu.

8. Różne odcienie czerwieni, skąpane w bieli

Duet bieli i czerwieni wśród wielu osób budzi pewne wątpliwości, ponieważ barwy te mocno ze sobą kontrastują. Zastosowane w odpowiednich wariantach mogą jednak harmonijnie się przenikać, zostawiając tym samym dla siebie wolną przestrzeń w aranżacji. Jak połączyć te kolory, by do siebie pasowały?

Wystarczy, że poduszkę czy koc Pure w odcieniu ceglanej czerwieni zestawimy ze zgaszoną bielą i beżem. Dzięki temu przestrzeń nabierze przytulności, a żywa barwa ją tylko nieco zaakcentuje. Drobny czerwony motyw na ścianie może towarzyszyć nam przez lata. Stanie się doskonałym tłem dla dziecięcych mebli, na przykład białego łóżeczka, które można szybko przebudować na tapczanik.

Dobór kolorów do mieszkania to sztuka kompromisu – zwłaszcza, jeśli planujemy wprowadzić do aranżacji mocne, wyraziste barwy. Decydując się na taki krok, warto postawić na przemyślane odcienie, które będą odpowiednie dla danego wnętrza. Jak oswoić czerwony i wybrać pasujące do niego kolory? W salonie czy sypialni stonowana czerwień pomoże nam stworzyć kameralne otoczenie do relaksu. W dziecięcym pokoju sprawdzą się żywe akcenty, które dodadzą pozytywnej energii i pobudzą kreatywność, a w razie potrzeby będą mogły zostać łatwo zastąpione nowymi. Intensywna czerwień na ścianie, tapicerce, a może obrazie? Każda z tych opcji jest warta rozważenia.

Produkty z artykułu


Poduszka 45x45 Solia I
Nowość
Poduszka 45x45 Solia I
59 zł




Taca duża Redo
promocja
-43%
Taca duża Redo
39 zł69 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 69 zł





Poduszka Linen prostokątna
promocja
-56%
Poduszka Linen prostokątna
39 zł89 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 89 zł

+1



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/