Jak oddzielić kuchnię od salonu? poznaj najlepsze pomysły!
W wielu domach kuchnia płynnie przechodzi w salon, tworząc otwartą, wielofunkcyjną przestrzeń. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – sprzyja integracji, ułatwia komunikację i optycznie powiększa wnętrze. Jednak w pewnych sytuacjach, a także w zależności od naszych indywidualnych preferencji i stylu życia, możemy zatęsknić za wyraźniejszym oddzieleniem strefy gotowania od strefy relaksu.
Co wtedy? Na szczęście istnieje wiele sposobów na szybkie oddzielenie kuchni od salonu. Warto jednak przy tym pamiętać o zachowaniu płynności komunikacji i dostępu do obu stref. Nie chcemy przecież stworzyć bariery, która utrudni codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest znalezienie rozwiązania, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, a także dopasowane do metrażu naszego mieszkania.
KIEDY WARTO ODDZIELIĆ KUCHNIĘ OD SALONU?
Połączenie kuchni z salonem ułatwia kontakt z gośćmi podczas przygotowywania posiłków i stwarza większe możliwości aranżacyjne. Jednak pozbycie się ściany i drzwi pomiędzy pomieszczeniami wcale nie oznacza, że musimy mieć w pełni otwarty aneks kuchenny i przyjmować wszystkie tego konsekwencje.
Efektywne i efektowne oddzielenie kuchni od jadalni czy salonu sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na wyciszeniu i oddzieleniu zapachów kuchennych od części wypoczynkowej. Może być również istotne w mniejszych mieszkaniach, gdzie wyraźne wyznaczenie funkcji poszczególnych stref pomaga w organizacji przestrzeni.
Wbrew pozorom nawet niewielka przeszkoda na drodze między kuchnią a salonem okaże się też dobrą izolacją malucha od potencjalnie niebezpiecznych urządzeń kuchennych czy niedozwolonych substancji, które mogłyby szybko dostać się w małe rączki.
ODDZIELENIE KUCHNI – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
Decydując się na oddzielenie kuchni od salonu, warto pamiętać o zachowaniu płynności komunikacji i dostępu do obu miejsc. Nie mniej istotna jest estetyka. Postarajmy się, aby meble i dodatki umieszczone w obu strefach tworzyły spójną całość, nawet jeśli się od siebie różnią. Dzięki temu unikniemy efektu, który zamiast cieszyć oko, wprowadzi niepotrzebny chaos.
Przeczytaj o tym, jak łączyć kolory we wnętrzach.
JAK ODDZIELIĆ KUCHNIĘ OD SALONU? 6 POMYSŁÓW
Jak oddzielić kuchnię od salonu, nie rezygnując przy tym z przestronności i swobody? Oto garść inspirujących pomysłów, które pomogą funkcjonalnie i stylowo rozdzielić te dwie ważne części domu.
STÓŁ Z KRZESŁAMI MIĘDZY ANEKSEM KUCHENNYM A SALONEM
Stół kuchenny to często prawdziwe centrum domowego życia. To tutaj spotykamy się na posiłkach, rozmawiamy, a czasem nawet pracujemy. Umieszczenie go na granicy aneksu kuchennego i salonu to naturalny sposób na podział stref o innym przeznaczeniu.
Stoły Konso doskonale sprawdzą się nawet w niewielkich przestrzeniach. Dzięki funkcji rozkładania możemy dostosować ich wielkość do aktualnych potrzeb. Na co dzień będą stanowić subtelne oddzielenie, a podczas większych spotkań staną się centrum biesiady. Wokół stołu ustawmy wygodne tapicerowane krzesła, które dzięki swojej ergonomii zachęcają do długich rozmów.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z jadalnią?
PÓŁWYSEP LUB WYSPA KUCHENNA DZIELĄCA WNĘTRZE
Półwysep lub wyspa ustawione na granicy kuchni mogą pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego czy miejsca do spożywania szybkich posiłków. Wystarczy dodać hokery Komm, które stworzą ciekawy duet z innymi meblami VOX. Dostępne obicia i nogi krzeseł zostały dopasowane do ich wykończenia.
Wyspa sprawdzi się nie tylko w dużych domach jednorodzinnych, ale również w małych mieszkaniach, gdzie będzie stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania. Wystarczy, że od strony kuchni wyposażymy ją w szafki czy otwarte półki, na których wyeksponujemy zastawę, przyprawy lub ulubione trunki.
SOFA W CENTRUM, CZYLI EFEKTOWNE ODDZIELENIE SALONU OD KUCHNI
Czy sofa może pełnić rolę subtelnej ścianki działowej? Oczywiście! Ustawienie jej plecami do aneksu kuchennego to prosty i efektowny sposób na wizualne oddzielenie stref. Ważne, aby wybrać model, który prezentuje się estetycznie również z tyłu lub postawić na dwustronną sofę Slide. Ruchome siedzisko pozwala dopasować mebel do naszych potrzeb.
Aby dodatkowo podkreślić podział przestrzeni, warto położyć dywan w części salonowej. Taki zabieg nie tylko wizualnie wyodrębni strefę wypoczynku, ale także doda przytulności.
KUCHNIA ODDZIELONA REGAŁEM LUB BARKIEM
Regał to mebel, który z powodzeniem może pełnić funkcję lekkiej ścianki działowej. Niski nie przytłoczy wnętrza i nie ograniczy dostępu światła, a jednocześnie subtelnie wyznaczy granicę między kuchnią a salonem. Dwustronny regał 4 You Fresh to dodatkowa korzyść – od strony kuchni możemy przechowywać zastawę, a od strony salonu książki lub dekoracje. Pamiętajmy jednak, że wybierając wysoki model z tej kolekcji, powinniśmy przymocować go bokiem do ściany.
Ciekawą alternatywą może być również dwustronna komoda Nature, która sprawdzi się jako podręczna biblioteczka lub barek. Jej pojemne wnętrze sprawia, że stanie się nie tylko stylowym, ale i praktycznym elementem wystroju.
Przeczytaj także: Regał jako ścianka działowa – kiedy to dobry pomysł?
DRZWI PRZESUWNE ODDZIELAJĄCE SALON OD KUCHNI
Jeśli zależy nam na możliwości całkowitego oddzielenia kuchni od salonu, ale nie chcemy rezygnować z otwartej przestrzeni na co dzień, idealnym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne. Dzięki nim w razie potrzeby szybko i łatwo oddzielimy obie strefy, na przykład podczas intensywnego gotowania.
Wybierając konkretny model, zwróćmy uwagę na jego wygląd. Można znaleźć skrzydła drzwiowe w różnych odcieniach, a nawet z ciekawymi akcentami na krawędziach. Dobrze jest pomyśleć, jak będą one współgrać z wykończeniem podłogi, np. listwami przypodłogowymi. Taka spójność pozwoli później swobodniej dobierać inne elementy wyposażenia.
ŚCIANKA DZIAŁOWA Z POJEMNĄ SZAFĄ
W małych mieszkaniach i kawalerkach każdy centymetr jest na wagę złota. Dlatego praktycznym rozwiązaniem może być oddzielenie kuchni od salonu za pomocą pojemnej szafy Stor z oferty VOX. Taka ścianka działowa nie tylko wyznaczy granicę między strefami, ale także zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań i innych przedmiotów. Możliwość personalizacji mebla oraz panele maskujące sprawiają, że idealnie dopasowuje się pod konkretny wymiar, a my nie musimy czekać na stolarza.
JAK POŁĄCZYĆ PODŁOGĘ W KUCHNI Z SALONEM?
Decydując się na otwartą przestrzeń lub jej częściowe oddzielenie, warto również przemyśleć sposób wykończenia podłogi. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie jednolitej podłogi w obu strefach, poprzez położenie paneli winylowych. Te dostępne w ofercie VOX są wodoodporne i ciepłe w dotyku, dzięki czemu doskonale sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w salonie.
Jeśli jednak zależy nam na wizualnym wydzieleniu stref, możemy połączyć dwa różne materiały lub wzory podłogowe w jednym pomieszczeniu. Nie musimy przy tym sięgać po chłodne płytki ceramiczne – w kuchni warto zastosować praktyczne panele Rigio w kolorze betonu, a w salonie ich cieplejszy wariant z rysunkiem drewna. Dwa ponadczasowe dekory stworzą spójną i harmonijną całość, bez potrzeby stosowania dylatacji ani listew progowych.
Może Cię zainteresować: Jak podzielić pokój bez budowania ścianek działowych?